طراحی سایت

شش برابر بارش های امسال، سیستان و بلوچستان را از کم بارشی خارج می کند

1

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در صورتی که در چهار ماه باقی مانده از سال زراعی ۶ برابر بارش های هشت ماه اخیر دریافت شود، وضعیت بارندگی استان نرمال می شود.

محسن حیدری در گفت وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت:  از ابتدای سال زراعی تا کنون تنها ۱۴٫۳ میلی متر باران  در استان باریده که ۹ میلی متر آن در دو هفته اخیر دریافت شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: سیستان و بلوچستان اکنون حدود ۷۰ میلی متر کسری بارش نسبت به شرایط نرمال دارد و کم بارش ترین استان کشور در هفت ماه اخیر است.

 حیدری با بیان اینکه در جریان فعالیت سامانه های همرفتی اخیر از ۱۴۰ ایستگاه بارندگی گزارش شده است، ادامه داد: اگرچه این بارش ها امید بخش بوده اما تغییر چندانی در وضعیت کم بارشی استان ایجاد نکرده است و همچنان بارش های  امسال زراعی استان حدود ۸۳ درصد کمتر از شرایط نرمال است.

وی خاطرنشان کرد: پارسال تا این موقع از سال زراعی بیش از ۱۶۵ میلی متر باران در استان باریده بود که هزار و ۱۵۳ درصد بیشتر از بارندگی های امسال بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس داده های بلند مدت، ماه های پیش رو کم بارش ترین ماه های سال زراعی در استان است که ارتفاع بارش در برخی ماه ها نزدیک به صفر است.

وی افزود: درست است که خشکسالی و کم بارشی از ویژگی های اقلیمی سیستان و بلوچستان محسوب می شود اما کم بارشی هفت ماهه نخست سال زراعی استان در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

حیدری اضافه کرد: ناپایداری شرایط بارش استان و نوسانات زیاد آن ایجاب می کند که الگوی توسعه در این منطقه نباید بر محور کشاورزی استوار شود بلکه باید سمت صنایع با نیاز آبی کم سوق پیدا کند.

وی ادامه داد: در برنامه ریزی های کلان استان به ویژه در توسعه اقتصادی باید به تدریج سهم اشتغال از بخش کشاورزی کاهش یابد و به سوی بخش های دیگر نظیر صنعت یا خدمات هدایت شود.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: واقعیت تغییر اقلیم و پیامدهای منفی آن بر زندگی بشر بر هیچ کس پوشیده نیست بنابراین باید قبل از آنکه خیلی دیر شود محورهای توسعه با وضعیت اقلیمی سازگار شود و برنامه های بلندمدت بر اساس سناریوهای اقلیمی محتمل تنظیم شود.

حیدری گفت: همین تغییر رکوردهای بارش و دما زنگ خطری برای شرایط جدید است که نمی توان با آن مبارزه کرد و راهی جزء سازگاری با آن وجود ندارد.

156 بازدید

اخبار sbmet-panel 11th می, 2021

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk