طراحی سایت

چهار درصد مساحت سیستان و بلوچستان از خشکسالی خارج شد

image_2019_6_17-13_56_1_361_2id

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی شاخص SPEI  ده ساله سیستان و بلوچستان نشان می دهد که برای نخستین بار در چند سال اخیر ۴ درصد مساحت استان از خشکسالی خارج شد.

اله بخش ریگی در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بررسی شاخص ۱۰ سال خشکسالی هواشناسی SPEI نشان می دهد که برای نخستین بار در چند سال اخیر بیش از ۷۳۰۰ کیلومتر مربع از مساحت سیستان و بلوچستان از خشکسالی خارج شده است.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان حدود ۱۸۳ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد، افزود: مناطق خارج شده از خشکسالی بسیار ناچیز بوده و در سطح شش شهرستان زاهدان، چابهار، ایرانشهر، میرجاوه، سراوان و خاش پراکنده است.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنان ۹۶ درصد از مساحت استان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی بوده که شدت خشکسالی در عمده مناطق از نوع شدید است.

ریگی در بخش دیگری با اشاره به بارش های دو سال اخیر استان، گفت: برخلاف تصور برخی افراد، با یک سال یا دو سال بارش بیش از نرمال، ترسالی رخ نمی دهد بلکه باید این شرایط برای چندین سال ادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد: بر اساس ارزیابی که در اداره کل هواشناسی استان انجام شده اگر میزان بارش های دو سال اخیر استان به صورت متوالی در ۱۳ سال آتی نیز تکرار شود، کسری بارش استان جبران شده و به وضعیت نرمال می رسیم.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: میزان بارش های سال زراعی گذشته و پنج ماه نخست سال زراعی امسال حدود ۱۳۱ میلی متر بوده است.

334 بازدید

اخبار sbmet-panel 3rd مارس, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk