طراحی سایت

۲۴۴ روز سرعت باد در زابل به ۵۴ کیلومتر و بیشتر رسید

عکس باد

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در سال ۱۳۹۸ تعداد ۲۴۴ روز سرعت وزش باد در زابل به ۵۴ کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن رسید که نسبت به سال قبل بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است.

اله بخش ریگی در گفت وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این بین ۱۵۵ روز سرعت وزش باد به ۷۰ کیلومتر و بیشتر و ۲۴ روز سرعت آن به ۱۰۰ کیلومتر برساعت و بیشتر از آن رسیده است.

وی با بیان اینکه  زابل جزو بادخیزترین شهرهای کشور بوده و سالانه در بسیاری از روزهای سال شاهد وزش بادهای قابل توجه است، افزود: نه تنها زابل که، اکثر شهرستان های شمال سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط جغرافیایی و تأثیر سیستم های آب و هوایی جزو مناطق بادخیز کشور محسوب می شوند.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: سال گذشته میانگین سرعت وزش باد در زابل به ۲۸ کیلومتر بر ساعت و در زهک از دیگر شهرهای شمال استان به ۱۹ کیلومتر بر ساعت رسیده است.

ریگی تصریح کرد: شرایط جغرافیایی و ژئومورفولوژیک زابل از یک سو و وضعیت توپوگرافی غرب افغانستان و شرق ایران از سوی دیگر سبب شده تا گرادیان فشاری ناشی از دو مرکز کم فشار در شرق ایران و غرب افغانستان و یک مرکز پرفشار در شرق دریای خزر، بادهای شدید در فصل گرم سال در شمال استان تولید کند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر بادهای ۱۲۰ روزه، بادهای محلی دیگری نیز در شمال استان جریان دارد که برای نمونه می توان به باد قوس و باد لوار اشاره کرد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وزش این بادها ظرفیت خوبی برای تولید انرژی های تجدید پذیر ایجاد کرده است که می توان انرژی پاک قابل توجهی از آن بدست آورد.

352 بازدید

اخبار sbmet-panel 12th آوریل, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk