طراحی سایت

گردوغبار بادهای ۱۲۰ روزه ۵۰۰ هزار کیلومترمربع از غرب آسیا را دربر گرفت

120

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: گردوغبار ناشی از وزش بادهای ۱۲۰ روزه به حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت استان های شرقی ایران و نواحی جنوب و جنوب غرب افغانستان و پاکستان نفوذ کرد.

محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار هواشناسی استان اظهار داشت: امروز دیگر نمی توان گفت وزش بادهای ۱۲۰ روزه محلی است چراکه دامنه وزش این بادها و پیامدهای ناشی از آن تنها یک شهر و یک کشور را درگیر نمی‌کند بلکه چندین استان در کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان را در بر می گیرد.

وی افزود: در جریان وزش باد شدید شبانه روز گذشته در شمال استان که سرعت وزش باد در زابل به ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت رسید، یک توده عظیم گردوغباری در نواحی شرقی ایران شکل گرفت که رفته رفته به نواحی جنوبی نفوذ کرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی و تحلیل تصاویر ماهواره Meteosat نشان می دهد که این توده گردوغباری مساحت قابل توجهی از پاکستان و جنوب شرق ایران را فرا گرفته که محدوده تحت تأثیر آن در حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع برآورد می شود.

حیدری ادامه داد: این توفان گردوغباری علاوه بر نواحی مرکزی و جنوبی استان، بخش هایی از ولایات نیمروز، فراه و هلمند افغانستان و مساحت قابل توجهی از ایالت بلوچستان پاکستان را در بر گرفت.

وی با بیان اینکه داده های زمینی نیز تصاویر و تحلیل های سنجش از دور را تأیید می کند، ادامه داد: برای نمونه دیروز به سبب نفوذ گردوغبار به پاکستان، دید افقی در شهر پنجگور این کشور به ۱۰۰۰ متر کاهش یافت.

وی گفت: گردوغبار همچنین دید افقی در میرجاوه، زاهدان، سراوان و ایرانشهر در سیستان و بلوچستان را به ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر کاهش داد و شرایط کیفی هوا را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

1120 بازدید

اخبار sbmet-panel 6th جولای, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk