طراحی سایت

کم بارشی انباشته سیستان و بلوچستان با ۱۰ سال پربارش هم جبران نمی‌شود

n1

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: آنقدر کم بارشی انباشته در استان وجود دارد که ۱۰ سال پربارش نیز نمی تواند این کم بارشی را جبران کند.

محسن حیدری در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اگرچه در فصل های زمستان و فروردین سال زراعی گذشته بارش های خوبی در استان بارید و مجموع بارش های سالانه را به محدوده ۱۳۰ میلی متر رساند، اما این بارش ها به تنهایی نمی تواند کم بارشی انباشته استان را برطرف کند.

وی ادامه داد: میزان کم بارشی استان در هشت سال اخیر معادل ۲۵۰ میلی متر است که برای جبران آن باید ۱۵ سال متوالی بارش های استان حدود ۱۵ درصد بیشتر از نرمال باشد تا به محدوده نرمال برسیم. به بیان دیگر باید ۱۵ سال مجموع بارش استان مانند سال گذشته یعنی ۱۳۰ میلی متر باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بارش های مقطعی نمی تواند استان را از خشکسالی انباشته خارج کند، افزود: در پاییز امسال حداقل چهار سامانه بارشی خوب  سیستان و بلوچستان را فرا گرفت که ارتفاع بارش های آن به ۴۵٫۷ میلی متر رسید این مقدار بارش ۹۵۸ درصد بیشتر از بارش های پاییز سال گذشته است.

حیدری اضافه کرد: میزآن آب حاصل از این بارندگی ها بیش از ۸ میلیارد مترمکعب برآورد می شود که حدود ۱۰ برابر آب حاصل از بارندگی های پاییز گذشته است.
وی در ادامه به خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود میزان بارش های فصل زمستان استان در محدوده نرمال تا بیش از نرمال باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به آسیب های زیست محیطی ناشی از خشکسالی های اخیر اشاره کرد و گفت: در صورت جبران کم بارشی های سال های اخیر، باز هم نمی توان انتظار داشت که آسیب های زیست محیطی ناشی از خشکسالی نظیر از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری و همچنین فرونشست های زمین بر  طرف شود.

532 بازدید

اخبار sbmet-panel 24th دسامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk