طراحی سایت

کاهش ۷۵ درصدی پوشش برف در حوضه های آبریز هیرمند و هامون

n1

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی تصاویر ماهواره NOAA نشان میدهد که سطح پوشش برف کنونی حوضههای آبریز رودخانه هیرمند و تالابهای هامون بیش از ۶۰ هزار کیلومترمربع است که نسبت به سال گذشته حدود ۷۵ درصد کاهش یافته است.

محسن حیدری در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پارسال سطح پوشش برف حوضه های آبریز تالاب های هامون و رودخانه هیرمند در هفته پایانی دی ماه در حدود ۲۵۰ هزار کیلومترمربع بوده است.

وی افزود: این کاهش سطح پوشش برف امسال فقط نسبت به سال گذشته نیست، بلکه در مقایسه با میانگین ۱۴ ساله نیز با حدود ۲۰ هزار کیلومتر مربع کاهش همراه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس خروجی مدل های پیش یابی فصلی انتظار می رود در ۲ ماه آینده تا حدی کسری بارش این روزهای این منطقه جبران شود اما به طور کلی وضعیت بارشها کمتر از میانگین بلندمدت ارزیابی میشود.

حیدری تصریح کرد: انتظار میرود امسال سیلاب های کمتری از بارش های زمستانه و بهاره به سمت تالاب های هامون سرازیر شود بنابراین شرایط نامناسبی برای این تالاب متصور هستیم.

وی افزود: اگر چه مدل های فصلی بارشهای کمتر از نرمال برای حوضه آبریز هامون نشان میدهد اما با توجه به فاصله زمانی طولانی تا بهار، امیدواریم شرایط دور پیوندهای موثر بر بارش جنوب شرق ایران و همسایههای شرقی تغییر کند و ما شاهد بارش های خوبی در این مقطع زمانی باشیم.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: سال گذشته میانگین بارش استان با بیش از ۲۰۰ میلیمتر، نسبت به بلند مدت حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته بود و همسایههای شرقی ایران نیز با افزایش بارندگی همراه بودند .
حیدری اضافه کرد: امسال اما شرایط تغییر کرده و تا حالا تنها ۴٫۵ میلیمتر باران در سیستان و بلوچستان باریده و میزان بارش ها در حوضه های آبریز هامون و هیرمند نیز کاهش قابل توجهی یافته است.

144 بازدید

اخبار sbmet-panel 31st ژانویه, 2021

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk