طراحی سایت

چهار پدیده مخرب جوی زاهدان را فرا گرفت

IMG18051741

رئیس اداره هواشناسی زاهدان گفت: ظهر امروز با تشدید جریانات همرفتی در مرکز سیستان و بلوچستان، چهار پدیده مخرب جوی شامل تگرگ، توفان تندری، تندباد لحظه ای و رگبار شدید باران زاهدان را فرا گرفت.

محسن بستانی در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بارندگی امروز زاهدان همراه با تگرگ و رعد و برق شدید و تندباد لحظه‌ای بود به طوریکه بیشینه سرعت وزش باد تا این لحظه به ۲۱ متر بر ثانیه معادل ۷۶ کیلومتر بر ساعت رسیده است.

وی ادامه داد: رگبار شدید و نقطه‌ای باران و تگرگ همراه با طوفان‌های تندری، تندباد شدید لحظه‌ای، کاهش موقتی دما و… از ویژگی های سامانه‌های همرفتی است که درنتیجه صعود شدید هوا و رشد ابرهای کمولونیمبوس روی می‌دهد.

رئیس اداره هواشناسی زاهدان با بیان اینکه میزان بارندگی امروز زاهدان تا ساعت ۱۴:۰۰ بیش از ۹ میلی متر بوده است، افزود: هم اکنون قدری از تراکم ابرها در آسمان زاهدان کاسته شده است، اما همچنان احتمال وقوع توفان تندری، رگبار باران و تندباد لحظه‌ای با شدت کمتر وجود دارد.

بستانی اضافه کرد: روز گذشته نیز ناپایداری‌های مشابه در زاهدان سبب کاهش شدید دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان شد و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به صورت موقت به ۷۴۳ میکروگرم بر مترمکعب معادل پنج برابر حد مجاز رساند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می‌رود همچنان تا اوایل هفته آینده سامانه در استان فعال باشد.

رئیس اداره هواشناسی زاهدان با بیان اینکه بارندگی‌های فصل پاییز و به ویژه مهرماه سهم قابل توجهی در تأمین بارش سال آبی استان ندارد، گفت: بارندگیهای این ماه در استان از بی‌نظمی بسیار بالایی برخورداراند به طوریکه در طول ۵۷ سال اخیر تنها ۱۴ بار در مهرماه زاهدان باران باریده که تنها در سه سال میزان بارش ها به بیش از ۱۰ میلی‌متر رسیده است.

706 بازدید

اخبار sbmet-panel 2nd اکتبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk