طراحی سایت

چرا اردیبهشت امسال باران زیادی در سیستان و بلوچستان بارید

image_2019_6_17-13_56_9_776_KNn

رئیس اداره هواشناسی زاهدان گفت: اردیبهشت امسال بارش های قابل توجهی در سیستان و بلوچستان بارید که دلایل مختلفی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن بستانی اظهار داشت: موقعیت مکانی مرکز پرفشار جنب حاره مهمترین نقش را در کنترل ریزش های بهاره و تابستانه سیستان و بلوچستان ایفا می کند. این سامانه جوی که سبب پایدار شدن جو و نزول هوا می شود، اجازه صعود بسته های هوا را نمی دهد و شرایط تشکیل ابر و به تبع آن ریزش های جوی را از بین می برد .

محسن بستانی افزود: هر ساله سیستم پرفشار از اردیبهشت و گاهی فروردین ماه بر روی بخش های جنوبی ایران قرار می‌گیرد، اما تا این موقع از سال خبری از حاکمیت این مرکز پرفشار بر روی استان و کشور نیست بلکه موقعیت مکانی آن تنها به بخش‌هایی از برخی کشورهای جنوبی خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود .

وی بیان کرد: این شرایط موجب تداوم وزش بادهای غربی در مناطق جنوبی‌تر ایران و استان سیستان و بلوچستان می‌شود. همچنین واقع شدن پرفشار  بر روی دریای عرب و اقیانوس هند باعث انتقال رطوبت و تزریق آن به سامانه مذکور می شود که بارش های  اخیر در استان را تقویت کرده است.  

بستانی گفت: از طرفی پر فشار جنب حاره باعث پایداری جو و افزایش دمای سطح زمین نیز می شود. بنابراین با استقرار این سامانه بر روی استان، انتظار می رود در روزهای آینده روند افزایش دما نیز در سیستان و بلوچستان آغاز شود .

وی خاطرنشان کرد: بنابراین می توان گفت مهمترین عامل کاهش دمای شهرهای استان به نسبت سال های اخیر همین عقب نشینی یا تأخیر در استقرار پرفشار جنب حاره بر روی سیستان و بلوچستان است .

وی افزود: اگر به یاد داشته باشید سال گذشته دماهای اردیبهشت شهرهای جنوب استان به محدوده ۴۵ درجه سلسیوس رسید اما امسال تا این موقع بیشترین دمای ثبت شده در استان حدود ۴۳ درجه سلسیوس بوده است. 

828 بازدید

اخبار sbmet-panel 18th ژوئن, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk