طراحی سایت

چتر وارونگی دمایی بر فراز زاهدان پهن شد

1

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز با وارونه شدن آهنگ تغییر دما با افزایش ارتفاع در زاهدان، پدیده وارونگی دمایی رخ داد.
محمود دیانتی در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به طور طبیعی تا ارتفاع ۱۲کیلومتری از سطح زمین دمای هوا با افزایش ارتفاع کاهش می یابد اما گاهی اوقات و به ویژه در فصل سرد سال این روند برعکس می شود. این موضوع موجب قطع فرایند صعود هوا و انباشت آلاینده‌ها در نزدیکی سطح زمین می‌شود.
وی با بیان اینکه اطلاعات لایه های مختلف جو توسط ایستگاه جو بالای زاهدان اندازه‌گیری و ثبت می شود، ادامه داد: وقتی اینورژن یا وارونگی دما رخ می دهد یک لایه متراکم هوای سرد در نزدیک زمین شکل می گیرد که به دلیل گرم بودن دمای هوا در ارتفاعات بالاتر، مانع از حرکت صعودی هوا می شود و در نتیجه موجب انباشت آلاینده‌ها در نزدیکی زمین می‌شود.
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امروز ضخامت لایه وارونه در آسمان زاهدان بیش از ۳۵۰ متر بود که از سطح زمین تا ارتفاع ۳۵۰ متری و حتی بالاتر از آن نیز ادامه داشت.
دیانتی ادامه داد: این موضوع سبب شد تا ضمن کاهش دمای هوا، رطوبت نسبی نیز افزایش یابد و در برخی نقاط شبنم یخ‌زده شکل گیرد.
وی در بخش دیگری بابیان اینکه زاهدان شهری صنعتی نیست که با وارونگی دمایی آلوده شود، گفت: چون زاهدان صنعتی نیست ما آلودگی هوا را نداریم در غیر این صورت شرایط و پتانسیل آلودگی هوا طی زمستان‌ها در زاهدان وجود دارد.

554 بازدید

اخبار sbmet-panel 24th دسامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk