طراحی سایت

پنج ایستگاه خودکار هواشناسی سیستان و بلوچستان در انتظار تأمین اعتبار

مهندس دیانتی

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تأسیس پنج ایستگاه خودکار هواشناسی برای توسعه و تقویت شبکه پایش هواشناسی استان نیازمند تأمین اعتبار است که امیدواریم امسال از محل اعتبارات استانی اعتبار مورد نیاز تأمین شود.

محمود دیانتی در گفت و گو با صدا و سیمای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بر اساس طرح جامع توسعه شبکه پایش هواشناسی استان و موافقتنامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان پنج ایستگاه خودکار هواشناسی در مرکزبخش های «سفیدآبه» نیمروز، «جالق» و «کوهک» سراوان، شهر «پیشین» در سرباز و کوه «تفتان» در خاش راه انداز می شود.

وی با بیان اینکه با تأسیس این ایستگاه ها باید منتظر ثبت داده های اقلیمی جدید در استان بود، افزود: تا امروز هیچ ایستگاه هواشناسی در نواحی شمال غرب استان، محدوده کوه تفتان و بخش هایی از نوار شرقی استان وجود نداشت و برای نخستین بار این ایستگاه ها در این مناطق راه اندازی می شوند.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: هم اکنون ۱۲ ایستگاه سینوپتیک هواشناسی، هشت ایستگاه خودکار هواشناسی، هشت ایستگاه اقلیم شناسی سنتی، ۱۴۰ ایستگاه بارانسنجی و یک ایستگاه جو بالا در استان فعال است.

دیانتی توضیح داد: داده های پایه هواشناسی محور توسعه پایدار به شمار می روند و بدون آن ها نمی توان حتی به توسعه فکر کرد.

وی گفت: حتی برای ساخت یک بند خاکی و یا سد نیاز به داده های پارامترهای اقلیمی بارش و تبخیر است و بدون آن نمی توان جانمایی مناسبی برای این پروژه ها داشت. چراکه ممکن است سد در محدوده کم بارش احداث شود که در عمل نتواند آب قابل توجهی ذخیره کند.

620 بازدید

اخبار sbmet-panel 9th نوامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk