طراحی سایت

پرباران ترین سال زراعی سیستان و بلوچستان در ۱۲ سال اخیر رقم خورد

image_2019_6_17-13_56_10_26_7nM

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی پرونده سال زراعی ۹۹-۱۳۹۸ با پایان تابستان بسته شد که سیستان و بلوچستان با مجموع ۱۹۰٫۵ میلی متر بارش پرباران‌ترین سال در ۱۲ سال اخیر خود را تجربه کرد.

محسن حیدری در گفت وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: رکوردشکنی بارش‌های سیستان و بلوچستان تنها به ۱۲ سال اخیر بر نمی گردد زیرا بارندگی های سال زراعی ۹۹-۱۳۹۸ در زمره پربارش ترین های ۵۴ سال اخیر استان نیز قرار گرفت.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۴۵ تا کنون تنها ۷ سال ارتفاع بارش های استان به بیش از ۱۹۰ میلی متر رسیده است که یکی از آن ها مربوط به سال زراعی گذشته است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: با وجود بارش های قابل توجه در استان، هنوز بیش از ۹۵ درصد از مساحت استان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی است.

حیدری اضافه کرد: دلیل ادامه خشکسالی در سیستان و بلوچستان کم بارشی انباشته ای است که محصول سال های گذشته است و سبب شده تا استان علاوه بر خشکسالی هواشناسی، با انواع خشکسالی های کشاورزی، هیدرولوژی و اقتصادی-اجتماعی نیز درگیر شود.

وی در بخش دیگری به پیش بینی بلند مدت بارش  سیستان و بلوچستان در ماه های آینده اشاره کرد و گفت: بررسی شاخص های دورپیوند نشان می دهد که برخلاف امسال و سال گذشته بارش‌های پاییز و زمستان در سیستان و بلوچستان کمتر از نرمال خواهد بود

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: انتظار می رود بارش‌های سال زراعی جدید در پاییز با تاخیر آغاز شود و میزان آن ها نیز کمتر از نرمال باشد.

196 بازدید

اخبار sbmet-panel 27th سپتامبر, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk