طراحی سایت

هوای پر مخاطره سیستان و بلوچستان در روز جهانی هواشناسی

internet-amateur-meteorology

در حالی امروز ۲۳ مارس روز جهانی هواشناسی است که هم اکنون حداقل ۴ مخاطره جوی سراسر سیستان و بلوچستان را فرا گرفته و کارشناسان هواشناسی استان را در پرکارترین روزهای چند ماه گذشته قرار داده است.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، امروز علاوه بر بارش شدید باران و وقوع سیل در بخش هایی از استان، وزش باد شدید از یک سو دریای عمان را مواج کرده و از سوی دیگر کیفیت هوا در شمال استان را از حالت سالم خارج کرده است.
در این بین شمار پدیده های مخاطره آمیز جوی در شهرهای ساحلی سیستان و بلوچستان بیش از سایر نقاط بوده است چرا که علاوه بر رگبار شدید باران و طغیان رودخانه های محلی، وزش باد شدید، دریای عمان را نیز مواج و متلاطم کرده است.
رئیس اداره هواشناسی چابهار در این باره گفت: تا صبح امروز در ۱۵ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی در شهرستان های ساحلی استان بارندگی ثبت شد که بیشترین مقدار با میزان ۶۴٫۲ میلی مترمربوط به شهر چابهار بوده است.
محمدرضا سالاری فنودی افزود: این بارش سبب شد تا بسیاری از نقاط شهر دچار آبگرفتگی شده و به برخی خانه های مسکونی نیز آسیب وارد شود.
وی در ادامه با اشاره به وقوع طوفان های تندری و وزش باد شدید در سواحل، ادامه داد: این شرایط سبب شد تا ارتفاع موج در نزدیک سواحل چابهار به ۲ متر و ۳۰ سانتی متر برسد و دریا مواج و متلاطم شود.

 

بارش ۸۹ میلی متری باران و طغیان رودخانه های محلی سیستان و بلوچستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز به آخرین وضعیت فعالیت سامانه بارشی در استان اشاره کرد و گفت: همانطور که انتظار می رفت فعالیت سامانه بارشی یکشنبه شب به اوج خود رسید و از حداقل ۱۳۰ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی استان بارندگی گزارش شد که میزان بارش های ۱۸ نقطه در حدود هفت شهرستان  بیش از ۵۰ میلی متر بوده است.

محسن حیدری با بیان اینکه میزان بارندگی در ۴۶ ایستگاه استان بین ۲۰ تا ۵۰ میلی متر بوده است، افزود: بیشینه بارش با میزان ۸۹٫۴ میلی متر مربوط به «چانف» از توابع شهرستان نیکشهر بوده است.
وی ادامه داد: پس از نیکشهر از ایستگاه های «ساربوگ» قصرقند ۷۸، «درودی نرون» خاش ۷۱٫۵، «پیپ» نیکشهر ۶۷، شهر چابهار ۶۴، «همت آباد کورین» زاهدان۶۳، «توتان» نیکشهر ۶۲٫۵، «بنت» نیکشهر ۶۱، «دستگرد» نیکشهر ۶۰ و «میرآباد» زاهدان ۵۸٫۵ میلی متر باران گزارش شده است.
عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: این بارش ها سبب طغیان رودخانه های محلی، سیلابی شدن معابر و مسدود شدن برخی محورهای مواصلاتی شهرهای استان شده است.

 

غلظت ذرات غبار در هوای زابل به ۷ برابر حد مجاز رسید

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به پدیده مخاطر آمیز گردوغبار اشاره کرد و گفت: امروز وزش باد شدید همراه با گردوغبار برخی نقاط استان را درگیر کرده است به طوریکه در اثر وزش باد شدید و نفوذ گردوغبار به نواحی شمالی استان غلظت ذرات معلق در هوای زابل به ۱۱۰۳ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۷ برابر حد مجاز رسیده است.
محسن حیدری افزود: تا ظهرر امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۶۵ کیلومتر بر ساعت رسیده است که انتظار می رود در ادامه روز بر سرعت وزش باد افزوده شود.
وی تصریح کرد: هم اکنون شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زابل ۱۵۰۰ متر است.

 

سرعت وزش باد در نصرت آباد به ۹۴ کیلومتر بر ساعت رسید

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در ادامه به تداوم وزش باد شدید در نواحی مرکزی و شمالی استان اشاره کرد و گفت: تا پیش از ظهر امروز بیشینه سرعت وزش باد در نصرت آباد زاهدان به ۲۶ متر برثانیه معادل ۹۴ کیلومتر بر ساعت رسیده است.
محمود دیانتی افزود: وزش این باد شدید به رغم بارش های روز گذشته سبب خیزش گردوغبار و کاهش شعاع دید افقی در محدوده اداره هواشناسی این شهر شد.

491 بازدید

اخبار sbmet-panel 23rd مارس, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk