طراحی سایت

«هواشناسی مسیر» از نیازهای ضروری فعالیت های دریایی کشور

photo_2020-05-16_11-14-38

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار گفت: با راه اندازی هواشناسی مسیر می توان تا حد زیادی از خسارت های مخرب پدیده های جوی دور از ساحل کاست و ایمنی ترددهای دریایی را بالا برد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محمدرضا سالاری فنودی در جلسه مدیران سازمان های بنادر و دریانوردی و هواشناسی کشور که با حضور روسای ادارات هواشناسی دریایی استان های ساحلی به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر محصولات پیش بینی مسیر در بخش هواشناسی جاده ای تولید می شود اما برای مسیر دریایی این محصول را نداریم که با توجه به اهمیت موضوع می توان با فعال سازی آن تا حد زیادی به فعالیت های دریایی کمک کرد.

وی افزود: هواشناسی مسیر دریایی برای استان های جنوبی کشور که فعالیت های دریایی آن ها به نزدیکی سواحل محدود نمی شود و شماری از آن ها فعالیت های فرا ساحل داشته و بین بنادر کشورهای حاشیه اقیانوس هند تردد می کنند حیاتی است چراکه همواره در فصل گرم سال پدیده های مخرب زیادی نظیر باد های موسمی، رگبارهای شدید باران و رعد و برق، طوفان های حاره ای و… این مناطق را در بر می گیرند.

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار با استقبال از تشکیل کمیته های فرعی هواشناسی دریایی در استان های ساحلی کشور گفت: هواشناسی چابهار کمیته مشابهی را ۲ سال قبل فعال کرده و خدمات کاربردی هواشناسی را به فعالین دریایی جنوب استان ارائه می کند برای کمیته جدید نیز این آمادگی وجود دارد تا به عنوان نخستین استان دریایی کشور این کمیته مشترک را بین نهادهای دریایی استان تشکیل دهد.

سالاری فنودی در بخش دیگری به ضرورت فعال سازی دفتر خدمات هواشناسی بندری موسوم به pmo در چابهار اشاره کرد و افزود: اگرچه این دفتر در سال گذشته با مساعدت اداره کل بنادر و دریانوردی استان فعال شده است اما به جهت کمبود نیروی انسانی و کمبود تجهیزات، هنوز به بهره برداری نرسیده است.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این دفتر می توان خدمات هواشناسی بندری را به صورت مستقیم به فعالین دریایی ارائه کرد که طبیعتاً این روش موثرترین روش ارائه خدمات به جامعه هدف است.

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار تصریح در بخش دیگری به افزایش درخواست های صنایع مختلف به ویژه صنعت شیلات برای احداث ایستگاه هواشناسی جدید در نوار ساحلی دریای عمان اشاره کرد و گفت: هواشناسی تنها می تواند بر اساس طرح های توسعه ای و اسناد بالادستی خود اقدام به توسعه شبکه پایش هواشناسی کند.

سالاری فنودی ادامه داد: از طرفی برای درخواست های این چنینی این آمادگی در هواشناسی استان وجود دارد تا در صورت خریداری تجهیزات توسط متقاضیان احداث ایستگاه جدید، بهره برداری توسط نیروی تخصصی و خدمات فنی و نگهداری این بخش از سوی هواشناسی تقبل شود.

307 بازدید

اخبار sbmet-panel 20th می, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk