طراحی سایت

هواشناسی آماده ارائه خدمات آب و هوایی برای توسعه صنعت شیلات سیستان و بلوچستان

WhatsApp Image 2020-08-22 at 13.23.18 (1)

 مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به نقش داده های هواشناسی در افزایش راندمان تولید محصولات دریایی به ویژه میگو، اداره کل هواشناسی استان آماده است با ارائه خدمات آب و هوایی به توسعه صنعت شیلات استان کمک کند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در دیدار با مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان اظهار داشت: به رغم سواحل طولانی استان و مرز آبی ۳۰۰ کیلومتر در جنوب، تعداد ایستگاه های هواشناسی دریایی استان به شدت ناکافی است و تنها یک ایستگاه وظیفه پایش هوای جنوب را ایفا می کند.

وی ادامه داد: البته در چند سال اخیر و در راستای اجرای طرح جامع توسعه شبکه پایش هواشناسی کشور فرایند احداث دو ایستگاه جدید هواشناسی دریایی در نزدیکی شهر «زرآباد» کنارک و روستای پسابندر» چابهار در دستور اداره کل هواشناسی استان قرار گرفت که تا کنون به ترتیب حدود ۶۵ و ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: علاوه بر اینها سه ایستگاه هواشناسی جدید دریایی در بنادر «بریس» و «تنگ» و «کنارک» در برنامه توسعه شبکه پایش هواشناسی دریایی استان قرار دارد که با تأمین اعتبار مراحل ساخت آن‌ها در سال های آینده شروع می شود.

حیدری در بخش دیگری به نقش و اهمیت داده های هواشناسی در افزایش راندمان تولید محصولات شیلاتی اشاره کرد و گفت: هواشناسی آماده هرگونه همکاری برای تبادل داده در راستای حمایت از تولید است.  

 وی تصریح کرد: حتی این آمادگی وجود دارد که برای حمایت از تولید داخل داده های هواشناسی به صورت رایگان در اختیار تولیدکنندگان شیلاتی قرار گیرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه در مورد تأسیس ایستگاه هواشناسی در منطقه دریایی « گوردیم» چابهار گفت: هواشناسی آماده است با همکاری و سرمایه گذاری شیلات و بخش خصوصی ایستگاه خودکار هواشناسی در منطقه « گوردیم» یا هر یک از بنادر «گواتر و رودیک» راه اندازی کند و تمام خدمات فنی، بهره برداری، تولید داده و دریافت مجوزهای لازم برای الحاق آن به شبکه پایش هواشناسی کشور را انجام دهد.

حیدری تصریح کرد: با توجه به اینکه اداره کل هواشناسی استان مجاز است در چارچوب اسناد بالادستی اقدام به توسعه شبکه پایش هواشناسی استان بکند، نمی تواند ایستگاهی خارج از این اسناد در سطح استان ایجاد کند اما این قول را می دهیم که در صورت تأمین تجهیزات، آمادگی بهره برداری و ارائه خدمات فنی که بسیار هزینه بر است را تقبل کنیم.

محمد شهلی‌بر مدیر کل شیلات استان نیز در این دیدار با تأکید بر اهمیت داده های هواشناسی در افزایش بیلان تولید محصولات دریایی به ویژه پرورش ماهی در قفس و میگو، گفت: اطلاع از وضعیت جوی و مدیریت شرایط جوی از مهمترین نیازهای فعالیت های شیلاتی به خصوص پرورش میگو است.

وی ادامه داد: صنعت شیلات استان در مدار توسعه قرار گرفته و هر روز میزان اشتیاق سرمایه گذاران برای ورود به این صنعت در حال افزایش است چراکه هم شرایط جوی بنادر جنوب استان برای تولید محصولات مناسب و هم فرصت های اقتصادی خوبی در این زمینه وجود دارد.

372 بازدید

اخبار sbmet-panel 8th سپتامبر, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk