طراحی سایت

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع دو مخاطره جوی در جنوب شرق؛ طوفان و گردوخاک و بارش باران سیستان و بلوچستان را فرا می گیرد

download

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از امروز وزش باد در این استان آغاز می‌شود و انتظار می‌رود روز چهارشنبه سرعت وزش باد با احتمال وقوع توفان گرد و خاک به ۹۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

محسن حیدری در گفت‌وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی از امروز وزش باد در سیستان و بلوچستان بویژه نواحی مرکزی و نوار غربی این استان آغاز می‌شود و سرعت وزش باد سه‌شنبه شب و روز چهارشنبه به اوج خود می‌رسد.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود سرعت وزش باد در نواحی مرکزی و غربی ۴۰ تا ۷۰ و مناطق شمالی و زاهدان ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت برسد،افزود: انتظار می‌رود در نوار ساحلی سیستان و بلوچستان نیز وزش باد با سرعت ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت روی دهد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: خیزش گرد و خاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا، مواج شدن دریای عمان و احتمال وارد شدن خسارت به سازه‌های موقت و تاسیسات از جمله پیامدهای این باد شدید است.
وی افزود: با توجه به سرعت وزش باد، در نقاط مستعد احتمال وقوع توفان گرد و خاک و اختلال در ترددهای جاده‌ای، ریلی و هوایی وجود دارد.
حیدری ادامه داد: توصیه می‌شود اقدامات لازم برای کاهش خسارت ناشی از وزش باد اتخاذ شود. همچنین در ترددهای جاده‌ای بویژه تردد در محورهای زاهدان – نصرت آباد –  بم و بم – ایرانشهر احتیاط شود.
وی همچنین به ورود سامانه بارشی به سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: از اواخر وقت دوشنبه سامانه بارشی وارد استان می‌شود و نیمه شمالی و جنوب غرب استان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بارش‌های این سامانه از نوع باران و رگبار خواهد بود که انتظار می‌رود با توجه به حجم ریزش‌ها آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و پرآب شدن رودخانه‌های فصلی را در پی داشته باشد.
وی بیان کرد: توصیه می‌شود در زمان فعالیت سامانه بارشی از تردد در کنار مسیل‌ها و رودخانه‌ها و همچنین با توجه به احتمال برخورد صاعقه از رفتن به ارتفاعات و قرارگیری در فضای باز خودداری شود.

541 بازدید

اخبار sbmet-panel 8th فوریه, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk