طراحی سایت

هشدار نسبت به وزش باد شدید و بارش های رگباری در سیستان و بلوچستان

Ekhtarieh

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور اخطاریه جوی شماره ۲۳ این اداره کل، نسبت به وزش باد شدید و توفان گردوخاک و بارش ۵ تا ۵۰ میلی‌متری باران در این استان هشدار داد.

دوست محمد کلیم  در گفت‌وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بر اساس خروجی آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و ثبت نسبی مدل‌ها، از دوشنبه بارش باران، رگبار و رعدوبرق و تندباد شدید لحظه‌ای نواحی نیمه شمالی و غرب استان را دربر می‌گیرد.
وی با بیان اینکه بارش‌های شمال استان بین ۵ تا ۱۵ میلی‌متر برآورد می‌شود، گفت: در زاهدان به ویژه ارتفاعات غربی این شهرستان و خاش، دلگان، میرجاوه و محدوده بزمان ایرانشهر میزان بارش‌های بین ۲۰ تا ۵۰ و برخی نقاط بیش از ۵۰ میلی‌متر پیش‌بینی می‌شود.
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در سایر نواحی استان نیز احتمال بارش های پراکنده وجود دارد که عمده این بارش‌ها کمتر از ۱۵ میلی‌متر خواهد بود.
وی تصریح کرد: اثر مخاطره آمیز فعالیت این سامانه بارشی  آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه‌های فصلی است و همچنین احتمال خسارت ناشی از وزش تندبادهای لحظه‌ای به سازه‌های موقت، بنرهای تبلیغاتی و شکستن درختان وجود دارد.
کلیم با بیان اینکه فعالیت سامانه بارشی اواخر وقت چهارشنبه متوقف می‌شود، ادامه داد: توصیه می‌شود در زمان فعالیت این سامانه از اسکان و تردد در حاشیه ررودخانه ها و صعود به ارتفاعات خودداری شود.
سرعت وزش باد و توفان به بیش از ۹۰ کیلومتر بر ساعت می رسد
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان به وزش باد شدید در استان اشاره کرد و گفت: سه‌شنبه و چهارشنبه پیش رو سرعت وزش باد در استان افزایش می‌یابد به طوریکه انتظار می‌رود بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان و سایر نواحی نیمه شمالی استان بین ۶۰ تا ۹۰ و گاهی بیش از ۹۰ کیلومتر بر ساعت برسد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به سرعت وزش باد احتمال وقوع توفان گردوخاک یا شن نیز در نقاط مستعد وجود دارد که پیامد آن اختلال در ترددهای جاده‌ای بویژه محورهای زاهدان-نصرت آباد- بم، زاهدان-زابل و ایرانشهر- بم است.
کلیم ادامه داد: سرعت وزش باد در نوار ساحلی استان قدری کمتر است و پیش بینی می‌شود بیشنه سرعت باد به ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

586 بازدید

اخبار sbmet-panel 9th فوریه, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk