طراحی سایت

فعالیت سامانه آب هوایی مونسون هند در گرمای تابستان جنوب‌شرق

c1

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار گفت: با وزش بادهای مرطوب موسمی جنوب و افزایش تزریق رطوبت به نیمه جنوبی استان می توان گفت که به طور قطع فصل فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند در سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

محمدرضا سالاری فنودی در گفت و گو با روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مونسون یک پدیده آب و هوایی بزرگ مقیاس است که محدوده وسیعی از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تاثیر قرار می دهد.

وی با بیان اینکه  مونسون تابستانی هند مناطق وسیعی از غرب و مرکز هند را می‌پوشاند، ادامه داد: این مناطق بیش از ۹۰% بارندگی سالانه خود را در این دوره زمانی دریافت می‌کنند.

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار افزود: اگرچه این سامانه آب و هوایی عمده تأثیر خود را بر کشورهای هند و پاکستان می گذارد، اما بخشی از جنوب و جنوب شرق کشور نیز متأثر از این پدیده هستند به طوریکه حدود ۱۴ درصد بارش های سالانه حوزه آبریز بلوچستان جنوبی در جنوب شرق ایران در زمان فعالیت این سامانه دریافت می شود.

سالاری فنودی خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد که دوره فعالیت مونسون ۱۰۰ روزه در هندوستان از اول ژوئن تا اواسط سپتامبر است که با تأخیر زمانی چند هفته آثار فعالیت آن در سیستان و بلوچستان نیز مشاهده می شود.

 وی با بیان اینکه در زمان فعالیت مونسون یک اتمسفر خشک تبدیل به اتمسفر مرطوب می شود، گفت: این تغییر عمده سبب وقوع بارش های رگباری در سراسر شبه قاره هند می شود که در صورت قوی بودن موج های ناشی از آن، بارش های قابل توجهی نیز در جنوب شرق ایران رخ می دهد.

دبیر تهک دریایی هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: مونسون در زمان فعالیت خود به ۲ دوره «بارندگی سنگین» و «کم باران و یا خشک» دسته بندی می شود که دوره کم باران به توقف مونسون شهرت دارد و حدود یک هفته و گاهی بیشتر از یک هفته به طول می انجامد.

سالاری فنودی تصریح کرد: این شرایط همان وقفه ای است که بین موج های وارده از مونسون در جنوب شرق روی می دهد.

وی خاطرنشان کرد: بادهای مونسونی که به طور معمول و تقریباً بی وقفه، چابهار و نواحی جنوب استان را در بر می گیرد، نقش مهمی در تعدیل دمای هوای نوار ساحلی استان در فصل تابستان دارد.

 این کارشناس ادامه داد: در سه روز گذشته بارش های مونسونی شهرستان های، خاش، سراوان، سیب و سوران، سرباز و مهرستان را فرا گرفت و از حدود ۲۳ ایستگاه هواشناسی و بارانسجی این نواحی بارندگی گزارش شد.

سالاری فنودی در بخش دیگری به محوریت رساله دکتری خود در مقطع دکتری در باره سامانه آب و هوایی مونسون هند اشاره کرد و گفت: این مطالعه در مراحل پایانی خود به سر می برد.

1075 بازدید

اخبار sbmet-panel 12th جولای, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk