طراحی سایت

ظرفیت بالای تولید انرژی‌های پاک در سرزمین بادهای ۱۲۰ روزه

a1

رئیس اداره هواشناسی زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: چهار ویژگی مهم سبب شده تا شمال استان بهترین نقطه ایران برای سرمایه گذاری در تولید انرژی از وزش بادهای متعدد باشد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، غلامحسین عابدی در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما اظهار داشت: مداومت وزش باد در طول سال و جهت ثابت آن، توپوگرافی مناسب و مسطح بودن زمین، از مهمترین ویژگی های این منطقه برای سرمایه گذاری در بخش تولید انرژی پاک از وزش باد است.

وی افزود: سال گذشته ۳۱۱ روز سرعت وزش باد در زابل به ۲۵ کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن و ۲۲۰ روز به ۵۴ کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن رسید.همچنین داده های بلند مدت سرعت باد نیز نشان می دهد که میانگین ۵۷ ساله سرعت باد در این شهر ۵٫۴ متر بر ثانیه معادل ۱۹ کیلومتر برساعت است.رئیس اداره هواشناسی زابل ادامه داد: وزش بادهای ۱۲۰ روزه بهترین شاهد برای ظرفیت بالای شمال سیستان و بلوچستان به منظور تولید انرژی از وزش باد است.

دکتر مفیدی از دانشگاه فرودسی مشهد در مقاله ای، مدت زمان تداوم وزش این بادها را ۱۶۵ روز برآورده کرده است.

عابدی با بیان اینکه خشکسالی های اخیر بر شدت و مدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان افزوده است، ادامه داد: بر اساس نتایج این پژوهشگر از دوم می (۱۲ اردیبهشت) هر سال، سرعت متوسط وزش بادهای زابل از ۶٫۶ نات (۱۲٫۵ کیلومتر بر ساعت)با جهشی معنادار به ۲۲ نات (۴۱ کیلومتر بر ساعت)می رسد که نقطه آغاز وزش بادهای ۱۲۰ روزه محسوب می شود. در ادامه فصل گرم سال بر شدت وزش این بادهای افزوده شده و تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) ادامه می یابد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر وزش بادهای ۱۲۰ روزه، شمال استان با متوسط ۳۲۰۰ ساعت آفتابی در سال ظرفیت استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق را نیز دارد.

رئیس اداره هواشناسی زابل تصریح کرد: علاوه بر ویژگی های اقلیمی و محیطی شمال استان برای تولید انرژی پاک، همسایگی با کشورهای نیازمند به برق مانند افغانستان و پاکستان نیز سبب شده تا این منطقه جاذبه ای قوی برای سرمایه گذاران بخش انرژی محسوب شود.

971 بازدید

اخبار sbmet-panel 15th جولای, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk