طراحی سایت

طوفان حاره ای «کیار» در فاصله ۹۰۰ کیلومتری چابهار قرار گرفت

image_2019_10_28-9_50_13_901_o74

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: طوفان حاره ای کیار پس از پیشروی بیش از ۵۰۰ کیلومتری به سمت شمال غرب، اکنون در مدار ۱۸ درجه شمالی و در فاصله ۹۰۰ کیلومتری از بندر چابهار قرار گرفته است.
محسن حیدری در گفت وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: این طوفان دیروز تبدیل به طوفان حاره ای فوق العاده شدید نوع ۴ شد که بیشینه سرعت باد در محدوده فعالیت آن به بیش از ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت می رسد.
وی افزود: این طوفان بارش های سنگینی هم در محدوده فعالیت خود به همراه داشته است به طوریکه مجموع بارش چند روز اخیر ایستگاه های هواشناسیHonavar و Goa در غرب هند به بیش از ۳۰۰ میلی متر رسیده است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هم اکنون طوفان با سرعت ۱۳ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت به سمت شمال غرب است، ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود بیشینه سرعت طوفان طی امروز و روزهای آینده به حدود ۲۶۵ کیلومتر بر ساعت برسد.
حیدری خاطرنشان کرد: انتظار می رود تأثیر این طوفان امروز به سواحل جنوب سیستان و بلوچستان برسد و موجب افزایش تلاطم در دریای عمان شود. به نظر می رسد ارتفاع موج در دریایی عمان به حدود ۳٫۵ متر تا بیش از این مقدار برسد.
وی با بیان اینکه توصیه می شود از امروز شناورهای دریایی جنوب استان از رفتن به دریا خودداری کنند، گفت: شناورهای فرا ساحل استان نیز از تردد در محدوده فعالیت این طوفان تا زمان فروکش کردن کامل آن خودداری کنند.همچنین شناورهای موجود در سواحل نیز به جای امن منتقل شوند.
عضو ستاد مدیریت بحران هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: طوفان کیار سوم آبان در شمال اقیانوس هند و در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری از سواحل جنوب استان تشکیل شد و با حرکت شمال غرب سوی خود اکنون به مدار ۱۸ درجه شمالی رسیده است.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، رسانه های هندی طوفان کیار را قوی ترین طوفان شمال اقیانوس هند در ۱۲ سال اخیر برشمردند و اعلام کردند که این قوی ترین طوفان حاره ای بعد از طوفان گونو در این منطقه است.
طوفان گونو در ژوئن سال ۲۰۰۷ در شمال اقیانوس هند تشکیل شد و در نهایت به سواحل جنوب کشور برخورد کرد.

532 بازدید

اخبار sbmet-panel 28th اکتبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk