طراحی سایت

طوفان حاره‌ای ماها تغییر مسیر می‌دهد

156731083

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد که طوفان «ماها» در روزهای آینده به طوفان درجه سه حاره‌ای تبدیل می‌شود و بجای حرکت به سمت کشور عمان، به سوی سواحل هند و پاکستان تغییر مسیر می‌دهد.

دوست‌محمد کلیم در گفت‌وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: هم اکنون طوفان حاره‌ای ماها در عرض ۱۶ درجه شمالی قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود تا روزهای آینده به عرض ۱۸ درجه و حتی بالاتر از آن نیز نفوذ کند.
وی ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی مسیر حرکت این طوفان از شمال غربی به شمال شرقی تغییر کرد و مقصد جدید آن به سمت سواحل هند و پاکستان خواهد بود.
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: انتظار می رود بیشینه سرعت طوفان در محدوده فعالیت آن به بیش از ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت برسد که پیامد آن مواج شدن شدید دریا است.
کلیم اضافه کرد: این طوفان بر خلاف طوفان قبلی از قدرت کمتری برخوردار است و خطری برای سواحل ایران در پی ندارد اما توصیه می شود صیادان فرا ساحل استان از تردد به محدوده طوفان خودداری کنند.
وی با بیان اینکه هر گونه تغییر در مسیر و قدرت طوفان به اطلاع مردم می رسد، گفت: طوفان‌های حاره‌ای براثر افزایش دمای آب اقیانوس تشکیل می‌شوند و انرژی خود را از آن تأمین می‌کنند.
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: مهمترین عوامل تضعیف طوفان تغییر دمای آب اقیانوس و یا برخورد طوفان به سواحل است.

645 بازدید

اخبار sbmet-panel 2nd نوامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk