طراحی سایت

ضرورت راه اندازی سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب در سیستان و بلوچستان 

photo_2019-11-24_13-49-23

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به فراوانی وقوع سیل و سیلاب در سیستان و بلوچستان و آثار مخرب آن لازم است سامانه پایش و پیش‌بینی سیلاب در استان راه‌اندازی شود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در دیدار با مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیل و سیلاب از مخاطره‌های پرتکرار سیستان و بلوچستان است که همه ساله در استان روی می دهد.

وی افزود: مهم‌ترین دلیل تکرار بالای این پدیده‌ها ریزش‌های رگباری در طول فصول مختلف سال و شرایط توپوگرافی خاص منطقه است که گاهی با بارش‌های ۱۰ تا ۲۰ میلی‌متر نیز سیلاب رخ می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به مواد ۲۶ قوانین هوای پاک و ۲۴ تشکیل سازمان مدیریت بحران، گفت: قانون هواشناسی را مکلف به پایش و پیش‌بینی وقوع سیل کرده است اما محدودیت‌های اعتباری مانع از عملیاتی شدن این سامانه شده است.

حیدری ادامه داد: البته در برخی استان‌های کشور این سامانه راه‌اندازی شده و سازمان هواشناسی آمادگی گسترش آن را به سایر استان‌ها دارد اما با اعتبارات کنونی نمی‌توان انتظار داشت این موضوع به‌فوریت انجام شود.

وی تصریح کرد: مسئولیت‌های هواشناسی و نقش غیرقابل‌انکار آن در مدیریت ریسک و کاهش آسیب‌پذیری از وقوع مخاطرات و بلایای جوی ایجاب می‌کند که اعتبارات هواشناسی متناسب با انتظارات و مسئولیت‌های آن باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری از به اشتراک‌گذاری آمارهای ایستگاه‌های باران‌سنجی وزارت نیرو با هواشناسی قدردانی کرد و خواستار تداوم این همکاری شد.

اتابک جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار به تشریح راه‌اندازی سامان پایش و پیش‌بینی خشکسالی در این شرکت پرداخت و گفت: علاوه بر این، سامانه پیش‌بینی بارندگی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت نیز در این شرکت راه‌اندازی می‌شود.

وی ادامه داد: در سامانه پایش خشکسالی از داده‌های چندین ماهواره و سنجنده استفاده می شود که خروجی به نسبت مطلبی از شرایط حاضر و پیش روی استان می دهد.

621 بازدید

اخبار sbmet-panel 26th نوامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk