طراحی سایت

ضرورت تجهیز هواشناسی زهک به دستگاه سنجش گردوغبار

photo_2019-08-27_11-27-31

فرماندار شهرستان زهک گفت: با توجه به فراوانی وقوع روزهای همراه با بادوگردوخاک در این شهرستان و طولانی شدن زمان وزش بادهای ۱۲۰ روزه باید هواشناسی این شهر به دستگاه سنجش غبار مجهز شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، غلامرضا اربابی در جریان دیدار مدیرکل هواشناسی استان با وی در محل فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: این که زهک پرگردوغبارترین شهر کشور است ولی دستگاه سنجش غبار ندارد برای مجموعه فرمانداری و ستاد مدیریت بحران پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه فرمانداری تمام تلاش خود را برای تأمین اعتبار و خریداری دستگاه سنجش غبار بکار خواهد گرفت، افزود: داده های هواشناسی نشان می دهد که هوای این شهرستان در اغلب اوقات همراه با وزش باد و گردوخاک است که این شرایط در فصل گرم سال بیش از سایر مواقع است.

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با تأیید ضرورت تجهیز هواشناسی زهک به دستگاه سنجش غلظت گردوغبار، گفت: سال گذشته موضوع ضرورت توسعه شبکه پایش گردوغبار استان در عالی ترین سطح استان پیگیری و مکاتباتی نیز در این زمینه انجام شد.

وی افزود: نامه ای منضم به درخواست هواشناسی از سوی معاون عمرانی استاندار به رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ارسال شد تا در تخصیص های اعتبارات مواد ۱۰ و ۱۲ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و تشکیل سازمان مدیریت بحران به هواشناسی استان نیز توجه شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به وضعیت وقوع پدیده های خاکدار در زهک اشاره کرد و گفت: در سال گذشته حدود ۲۰۰ روز شعاع دید افقی در زهک به دلیل وقوع یکی از پدیده های خاکدار به کمتر از ۱۰ هزار متر رسید. در همین سال ۵۲ روز دید افقی به دلیل باد و گردوخاک شدید به زیر هزار متر رسید. این شرایط نشان می دهد که تجهیز هواشناسی زهک به دستگاه سنجش غبار الزامی است.

حیدری در بخش دیگری به افزایش تبخیر آب‌های سطحی زهک به دلیل وزش بادهای ۱۲۰ روزه و گرمای تابستان اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۴۲۵۰ میلی متر از آب های سطحی این شهرستان تبخیر شد که عدد قابل توجهی است.

662 بازدید

اخبار sbmet-panel 28th آگوست, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk