طراحی سایت

شهروند وظیفه شناس «رادیو سوند» هواشناسی را تحویل داد

photo_2019-08-17_12-57-50

شهروند وظیفه شناس «رادیو سوند» هواشناسی را پس از آنکه مأموریت اندازه گیری و ثبت پارامترهای جوی لایه های مختلف اتمسفر را انجام داده و به زمین سقوط کرده بود، پیدا کرد و به اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تحویل داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن نوری، رئیس اداره توسعه مدیریت و منابع هواشناسی استان در این باره اظهار داشت: آقای «علی قنبرزهی» از ساکنین روستای «دومک» زاهدان پس از آنکه شیء ناشناس با یک آنتن کوچک را در  نزدیکی منزل خود یافت، متوجه شد که این شیء از سنجنده های هواشناسی است و باید به این اداره تحویل شود.

وی افزود: ایشان با نهایت مسئولیت پذیری این سنجنده که به نظر می رسد آسیب جدی ندیده و سالم است، را به اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تحویل داد.

ایمان خزاعی از کارشناسان مجموعه اداره فنی و مهندسی تجهیزات هواشناسی سیستان و بلوچستان درباره رادیو سوند گفت: رادیوسوند از سنجنده های هواشناسی است که به وسیله یک بالن در جو رها می شود تا پارامترهای دما، رطوبت، سمت و سرعت باد و فشار هوا در لایه های مختلف جو را اندازه گیری کند.

وی افزود: این دستگاه پارامترهای جو را به صورت آنلاین ثبت و از طریق یک فرستنده رادیویی به ایستگاه جو بالای زاهدان مخابره می کند تا به وسیله آن‌ها محصولات مختلف هواشناسی تولید شود.

این کارشناس هواشناسی ادامه داد: تنها ایستگاه جوی بالا استان در زاهدان فعال است که کارشناسان آن به‌صورت روزانه یک رادیو سوند برای پایش وضعیت پارامترهای فیزیکی اتمسفر رهاسازی می کنند.

خزاعی افزود: رادیوسوند ها به طور معمول تا ارتفاع حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری از سطح زمین بالا می رود و در نهایت پس از ترکیدن بالن به زمین می افتد.

وی در باره ارزش ریالی این سنجنده نیز گفت: تهیه رادیو سوند هم اکنون بین چهار تا شش میلیون تومان هزینه در بر دارد که با توجه به اهمیت آن در پایش جو و صدور پیش بینی های جوی، استفاده از آن نه تنها امری اجتناب ناپذیر؛ بلکه الزامی است.

این کارشناس با بیان اینکه این رادیوسوندها قابلیت استفاده مجدد نیز دارد، ادامه داد: شهروندان استان می توانند در صورت یافتن رادیوسوند در هر نقطه استان، برای حفظ و صیانت از بیت المال، آن را به نزدیک ترین اداره هواشناسی تحویل دهند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، روستای «دومک» از توابع بخش نصرت آباد شهرستان زاهدان و در فاصله حدود ۵۵ کیلومتری از شهر زاهدان قرار گرفته است.

720 بازدید

اخبار sbmet-panel 19th آگوست, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk