طراحی سایت

شرایط محیطی و جوی مناسب برای هجوم ملخ های صحرایی به سیستان و بلوچستان

photo_2020-02-19_10-17-01

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با وجود بارش های قابل توجه در پاییز و زمستان امسال و وجود رطوبت کافی در اعماق خاک، انتظار می‌رود تا بهار امسال ملخ های صحرایی به سیستان و بلوچستان نیز وارد شوند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری، اظهار داشت: از ابتدای سال زراعی تا امروز سه شنبه ۱۳۱ میلیمترباران در استان باریده که نسبت به بلندمدت ۱۶۰درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه بارش های پنج ماه اخیر استان ۱۵ درصد از تمام بارش های  یک سال زراعی نرمال نیز بیشتر است، افزود: بر اساس خروجی الگوهای بلندمدت بارش انتظار می رود در ادامه سال و ابتدای سال آینده نیز سامانه های بارشی سیستان و بلوچستان را فرا گیرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: به طور کلی در ادامه اسفند تا ۱۱ فروردین بارش های نیمه شمالی و جنوبی استان بیش از نرمال ارزیابی می شود.

حیدری با بیان اینکه نرم بارش های دریافتی استان در اسفند و فروردین ماه به ترتیب ۲۰٫۵ و ۱۵٫۵ میلیمتراست، گفت: امید است با بارش های اسفندو فروردین، میانگین بارش استان به بیش از ۱۵۰ میلیمتربرسد.

وی با تأکید بر اینکه مدل های جوی  بلند مدت از صحت ۷۰ درصدی برخوردار هستند، افزود: با توجه به فاصله زمانی باقی مانده تا فروردین و اردیبهشت، نمی توان پیش بینی دقیقی از میزان بارش های استان در ماه های آینده ارائه کرد.

این مسئول در ادامه با اشاره به رطوبت باقی مانده از فعالیت سامانه های اخیر در اعماق خاک و رویش گیاهان در دشت های نیمه جنوبی استان، گفت: شرایط هجوم ملخ های صحرایی در زمین و لایه های زیرین جو سیستان و بلوچستان وجود دارد و احتمال می رود این حشره مزاحم در فصل بهار وارد استان شود.

حیدری ادامه داد: دمای مناسب هوا، وزش بادهای غربی-جنوب غربی در لایه های زیرین جو و ادامه بارش ها پیش بینی هجوم ملخ های صحرایی به استان را قوت می بخشد.

402 بازدید

اخبار sbmet-panel 25th فوریه, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk