طراحی سایت

سیستان و بلوچستان رکورددار کاهش دمای کشور در دی ماه

1551

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: میانگین دمای هوای سیستان و بلوچستان در دی ماه امسال ۱٫۹ درجه سلسیوس سردتر از نرمال شد و بیشترین کاهش دما در بین استان های کشور را به خود اختصاص داد.

اله بخش ریگی در گفت وگو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در دی ماه امسال تنها میانگین دمای ۱۰ استان کشور سردتر از نرمال بوده که بیشترین کاهش دما به ترتیب در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی با میزان ۱٫۹ تا ۱٫۱ درجه سلسیوس روی داده است.

وی افزود: سرمای نخستین ماه زمستان امسال در سیستان و بلوچستان به قدری بود که موج های سرمایی شهرستان های زاهدان، زابل، خاش و ایرانشهر را فرا گرفت و خسارت های زیادی به بخش کشاورزی نقاط مختلف استان وارد کرد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه  داد: موج سرمایی وقتی روی می دهد که لااقل سه روز متوالی کمینه دمای هوا حداقل پنج درجه سلسیوس سردتر از نرمال باشد و همزمان کمینه دمای این موج به صفر درجه یا کمتر نیز برسد.

ریگی اضافه کرد: دی ماه امسال حداقل دو موج سرمایی با مجموع ۱۳ شبانه روز زاهدان را در برگرفت و سبب شد تا میانگین کمینه دمای این شهر به منفی ۴٫۹ درجه سلسیوس برسد.

وی تصریح کرد: در موج سرمایی خاش که از ۱۸ تا ۲۲ دی ماه ادامه داشت، میانگین کمینه دمای حدود ۹ درجه سردتر از نرمال بوده است.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در بین شهرهای استان بیشترین کاهش دما در شهر راسک روی داده است جایی که امسال سرمای هوا حداقل ۲٫۸ درجه سلسیوس سردتر از دی ماه های گذشته بوده است.

ریگی در بخش دیگری به وقوع یخبندان کم سابقه در زاهدان اشاره کرد و گفت: در دی ماه امسال ۲۶ روز یخبندان شبانه  در زاهدان روی داد که ۲۲ روز آن متوالی بود که  هم از نظر تعداد روزهای یخبندان متوالی و هم از نظر تعداد یخبندان های یک ماه، رکورد های در حدود ۵۰ سال اخیر این شهر مجدد تکرار شد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس مدل های فصلی انتظار می رود در اسفند و فروردین پیش رو میانگین دمای هوای استان بین یک تا دو درجه سلسیوس گرمتر از نرمال شود.

112 بازدید

اخبار sbmet-panel 18th فوریه, 2021

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk