طراحی سایت

سیستان و بلوچستان دارای بیشترین مساحت درگیر خشکسالی در کشور طی ۱۰ سال اخیر

image_2019_6_17-13_56_1_361_2id

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس شاخص SPEI خشکسالی هواشناسی، سیستان و بلوچستان در ۱۰ سال اخیر بیشترین مساحت درگیر خشکسالی را در کشور به خود اختصاص داده است.

اله بخش ریگی در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بررسی شاخص خشکسالی بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده موسوم بهSPEI نشان می دهد که سیستان و بلوچستان در ۱۰ سال منتهی به پایان تیرماه بیشترین مساحت تحت تأثیر خشکسالی را در کشور داشته است.

وی با بیان اینکه در این بازه زمانی ۱۰۰ درصد مساحت استان با درجات مختلف خشکسالی مواجه بوده است، افزود: مساحت تحت تأثیر خشکسالی در سیستان و بلوچستان معادل ۱۸۳ هزار کیلومترمربع و نزدیک به سه برابر مساحت درگیر خشکسالی در هرمزگان و ۲ برابر مساحت درگیر در استان سمنان است.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد:  این شرایط در حالی است که برای نخستین بار در پنج سال اخیر وضعیت بارش استان در سال زراعی امسال به حالت نرمال رسیده است. اما استان در سال های اخیر آنقدر با کم بارشی انباشته مواجه بوده که هنوز بیلان آبی آن منفی است.

ریگی  اضافه کرد: تیرماه امسال بارش های خوبی در جریان فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون هند در استان بارید که شرایط سخت تابستان را برای نیمه جنوبی استان قدری خوشایندتر کرد.

وی با بیان اینکه بارش های تابستانه استان در نتیجه نفوذ جریانات مرطوب اقیانوس هند به استان رخ می دهد، گفت: این شرایط سبب شده تا بندر چابهار مرطوب ترین بندر جنوب کشور در تیرماه امسال شود.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بررسی وضعیت پهنه بندی رطوبت نسبی ایستگاه های هواشناسی کشور در تیرماه امسال نشان می دهد که بندر چابهار مرطوب ترین بندر جنوب کشور است.

671 بازدید

اخبار sbmet-panel 4th آگوست, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk