طراحی سایت

سرعت باد در پنجمین روز بحران در زابل به ۱۱۹ کیلومتر رسید

image_2019_7_6-0_30_43_491_20O

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: امروز شنبه ۱۹ مرداد سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان نسبت به چهار روز اخیر افزایش یافت و به ۱۱۹ کیلومتر بر ساعت رسید.
محسن حیدری در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وزش این باد شدید سبب کاهش شدید دید افقی و کیفیت هوا در پنج شهرستان شمالی استان شد.
وی ادامه داد: در شبانه روز گذشته به سبب وزش باد شدید و توفان گردوخاک در زابل شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر به ۵۰۰ متر کاهش یافت و موجب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای آن به ۳۸۶۳ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۲۶ برابر حد مجاز برسد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: هم اکنون سرعت وزش باد در زابل ۹۰ کیلومتر بر ساعت است که دید افقی را به ۳۰۰۰ متر کاهش داده است.
حیدری با بیان اینکه وضعیت باد و گردوخاک در محورهای مواصلاتی شمال استان به ویژه بخش هایی از محور زابل-زاهدان به مراتب نامناسب تر از شهرهاست، افزود: توصیه می‌شود از ترددهای غیر ضروری در ساعات اوج وزش توفان در این محورها خودداری شود.
وی ادامه داد: بیماران قلبی و تنفسی، کودکان و سالمندان نیز سعی کنند از تردد‌های غیر ضروری در مناطق تحت تأثیر طوفان اجتناب کنند. همچنین با توجه به شدت وزش باد توصیه می‌شود از کار و فعالیت در ارتفاعات و ساختمان‌های بلند خودداری شود.
عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های جوی همچنان وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد. وزش این باد‌های شدید در برخی نقاط شمال استان منجر به تشکیل توفان گردوخاک و توفان شن می‌شود که پیامد آن کاهش شدید دید، کاهش کیفیت هوا و اختلال در تردد ناوگان حمل و نقل و افزایش غبار در زاهدان و سایر نقاط استان است.
حیدری تصریح کرد: روزهای یکشنبه و دوشنبه به صورت موقت قدری از سرعت باد در شمال استان کاسته می شود اما مجدد از روز سه شنبه تا آخر هفته وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه می یابد.
وی افزود: پیش بینی می شود در این مدت در زاهدان، نوار شرقی و سایر نواحی جنوبی تر استان افزایش غبار و وزش باد با شدت کمتر روی دهد.

681 بازدید

اخبار sbmet-panel 10th آگوست, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk