طراحی سایت

سالم شدن هوای زابل بعد از ۶۵ روز هوای آلوده

download

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در ۲۴ ساعت منتهی به صبح روز دوشنبه چهار شهریور غلظت ذرات معلق با اندازه ۱۰ میکرون در هوای زابل به ۱۱۴ میکروگرم بر مترمکعب رسید که سالم ترین هوای این شهر در ۶۵ روز گذشته به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: وزش بادهای ۱۲۰ روزه که از ۲ ماه قبل در زابل و چهار شهرستان شمالی دیگر استان شدت گرفته بود، روز یکشنبه گذشته قدری کاهش یافت و گردوغباری به همراه نداشت.

وی افزود: درست از روز نخست تیرماه که وزش باد شدید موجب خیزش گردوخاک و افزایش غلظت ذرات معلق در هوای زابل به ۲۵۷ واحد شد تا دیروز شرایط کیفی هوای این شهر حداقل چند بار در روز در شرایط ناسالم برای تمامی گروه های سنی قرار داشت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: اما در ۲۴ ساعت منتهی به صبح دوشنبه چهار شهریور برای نخستین بار در ۶۵ روز اخیر هوای زابل در تمامی ساعات روز در حالت سالم قرار گرفت و بیشینه «میانگین ساعتی» میزان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به ۱۱۴ میکروگرم بر مترمکعب رسید.

حیدری با بیان اینکه در دو ماه اخیر حداقل ۱۰ روز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده است، گفت: در این مدت بیشینه غلظت ذرات معلق با اندازه ۱۰ میکرون در هوای زابل به ۵۹۱۳ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۳۹ برابر حد مجاز نیز رسیده است.

وی اضافه کرد: وزش بادهای ۱۲۰ روزه از ویژگی‌های اقلیمی شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی کشور و مرز غربی افغانستان و پاکستان است که هر سال از اواخر اردیبهشت آغاز می شود و تا مهر ماه ادامه می یابد.

این مسئول با بیان اینکه شدت وزش باد در شمال استان به سبب شرایط توپوگرافی و نبود عوارض طبیعی بیش از سایر نواحی است، خاطرنشان کرد: این موضوع سبب تشدید خیزش گردوخاک از چشمه های فعال تولید گردوغبار در این منطقه نیز شده است.

نفوذ گردوغبار بادهای ۱۲۰ روزه به غرب آسیا

حیدری با بیان اینکه گردوغبار وزش بادهای ۱۲۰ روزه امسال تا سواحل جنوب غربی پاکستان نیز نفوذ کرده است، گفت: نتایج تحلیل و آشکار سازی تصاویر ماهوارهMeteosat روز ۲۱ خرداد امسال نشان می دهد که گردوغبار ناشی از توفان این روز شمال استان به سواحل جنوب پاکستان نفوذ کرد.

وی ادامه داد: این توفان گردوغباری علاوه بر نواحی مرکزی و جنوبی استان، بخش هایی از ولایات نیمروز، فراه و هلمند افغانستان و مساحت قابل توجهی از ایالت بلوچستان پاکستان را در بر گرفت.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: در واقع گردوغبار ناشی از وزش بادهای ۱۲۰ روزه امسال در برخی روزها به حدود ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع از استان های شرقی ایران و نواحی جنوب و جنوب غرب افغانستان و پاکستان نفوذ کرده است.

حیدری اضافه کرد: امروز دیگر نمی توان گفت وزش بادهای ۱۲۰ روزه محلی است چراکه دامنه وزش این بادها و پیامدهای ناشی از آن تنها یک شهر و یک کشور را درگیر نمی‌کند بلکه چندین استان در کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان واقع در غرب آسیا را در بر می گیرد.

اکثر شهرهای سیستان و بلوچستان درگیر غبار بادهای ۱۲۰ روزه

وی در بخش دیگری به تأثیر گردوغبار بادهای ۱۲۰ روزه بر سایر شهرهای استان اشاره کرد و گفت: بررسی داده های هواشناسی و تصاویر سنجش از دور نشان می دهد که گردوغبار ناشی از وزش بادهای ۱۲۰ روزه تا سواحل چابهار در جنوب استان گسترش می یابد.

این مسئول ادامه داد: در خرداد و تیرماه امسال که چندین بار بیشینه سرعت توفان گرد و خاک در زابل به بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت رسید و علاوه بر اینکه گرد و خاک دید افقی پنج شهرستان شمالی را به شدت کاهش داد، نفوذ غبار ناشی از آن به سایرشهرهای استان نیز سبب شد تا شعاع دید افقی در شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، ایرانشهر، سراوان، مهرستان، راسک، نیکشهر و … نیز به شدت کاهش یابد به طوریکه کمینه دید در زاهدان به ۲۰۰ متر رسید.

حیدری اضافه کرد: وزش بادهای ۱۲۰ روزه سبب شد که همواره شهرهای سیستان و بلوچستان جزو پرگردوغبارترین شهرهای کشور باشند. برای نمونه در تیرماه گذشته زهک در شمال استان توفانی ترین شهر کشور شد. شهری که در این ماه تنها ۲ روز هوای بدون گردوخاک داشته است.

وی ادامه داد: در خرداد گذشته نیز سیستان و بلوچستان بیشترین تعداد روزهای همراه با یکی از پدیده های خاکدار کاهنده دید افقی به زیر ۵۰۰۰ متر کشور را به خود اختصاص داد.

708 بازدید

اخبار sbmet-panel 28th آگوست, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk