طراحی سایت

رکورد ۳۳ ساله بارش های مهرماه در خاش شکسته شد

5197212

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی میانگین بلندمدت بارندگی های مهرماه در خاش ۱٫۱ میلی متر است که طی دو روز گذشته بیش از ۲۳ برابر میانگین بلندمدت این شهر باران بارید و رکورد ۳۳ ساله بارش این شهر شکسته شد.

محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: بارندگی شب گذشته در خاش سبب شد تا مجموع بارش های مهرماه این شهر برای نخستین بار از زمان تأسیس اداره هواشناسی به ۲۵٫۴ میلی متر برسد.

وی با بیان اینکه اداره هواشناسی خاش ۳۳ سال پیش تأسیس شده است، افزود: تا پیش از این بیشترین بارش ثبت شده در مهرماه خاش به سال ۱۳۷۱ بر می گردد که مجموع سه روز بارندگی به ۱۶٫۸ میلی متر رسید.

حیدری خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته بارندگی های پاییزه شهرستان های زاهدان، خاش، میرجاوه، سراوان، سیب سوران، مهرستان و… را فرا گرفت و در برخی مناطق منجر به سیلابی شدن معابر و جریان یافتن رودخانه های محلی شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بیشترین بارش هایی که تا ساعت ۰۹:۰۰ صبح امروز از ایستگاه های هواشناسی و بارانسنجی استان گزارش شده مربوط به شهر خاش و «نوک آباد» خاش با ۱۸، «سیرکان» سراوان و «سنگان» خاش ۱۷ و شهر میرجاوه ۱۰٫۴ میلی متر بوده است.

وی با بیان اینکه بارش های روز گذشته زاهدان به شدت پراکنده بوده است، گفت: در برخی نقاط شهر نظیر فرودگاه و حومه آن بارش خوبی گزارش شد اما در برخی نقاط دیگر شهر بارش ها ناچیز و پراکنده بوده است.

حیدری توضیح داد: بعد از ظهر دیروز از فرودگاه زاهدان ۹٫۴ میلی متر باران گزارش شد اما مجموع بارش ثبت شده در ایستگاه بارانسنجی مرکز تحقیقات هواشناسی زاهدان واقع در بلوار خلیج فارس به ۱٫۴ میلی متر رسید.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: سامانه های همرفتی به صورت ذاتی بی نظم و رفتار نقطه ای دارند به این معنی که ممکن است در یک نقطه بارش سنگین اتفاق بیافتد و در نقطه ای دیگر در یک شهر هیچ بارانی نبارد.

وی پیش بینی کرد: با توجه به خروجی نقشه های پیش یابی و شاخص های همرفت انتظار می رود بارش ها همچنان تا اوایل هفته آینده در استان ادامه داشته باشد.

881 بازدید

اخبار sbmet-panel 3rd اکتبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk