طراحی سایت

رکورد سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر شکسته شد

photo_2020-02-19_10-17-01

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرمای کم سابقه که از ابتدای دی ماه زاهدان و نیمه شمالی استان را فرا گرفته  است، رفته رفته به مناطق مرکزی و جنوبی استان نفوذ کرد و سردترین روز ایرانشهر در ۱۵ سال اخیر را رقم زد.

محسن حیدری در گفت  و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این مدت کمینه دمای هوا در ایرانشهر به منفی ۱٫۱ درجه سلسیوس رسید، مقداری که در ۱۵ سال اخیر بی سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در ۵۰ سال اخیر تنها ۱۱ بار کمینه دمای هوا در ایرانشهر به کمتر از منفی ۱ درجه سلسیوس رسیده است.

وی افزود: سرمای هوا در برخی شهرهای استان به حدی بود که رکورد بلند مدت کمترین دمای روزانه نیز شکسته شد برای مثال کمینه دمای شهر مهرستان و راسک برای نخستین بار به ترتیب به ۶٫۸- و ۳٫۲ درجه سلسیوس رسید. این رکورد در شهر راسک در جنوب شرقی استان طی دو روز برای ۲ بار متوالی شکسته شد.

حیدری ادامه داد: این کاهش دمای هوا در شهر راسک که در عرض ۲۶ درجه شرقی قرار دارد و فاصله هوایی آن با خلیج چابهار کمتر از ۱۵۰ کیلومتر است از زمان تأسیس ایستگاه هواشناسی در این شهر یعنی ۱۳۸۸ تا کنون بی سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در این مدت سرمای هوا به باهوکلات و زرآباد در نزدیکی سواحل دریای عمان نیز نفوذ کرد و کمینه دمای این مناطق را به ترتیب به ۲ و ۶٫۶ درجه سلسیوس رساند.

وی افزود: سرمای هوا بیشتر از سایر نقاط استان در شهرهای زاهدان و زابل متمرکز بوده است جایی که کمینه دمای هوا در زاهدان به مرز منفی ۱۱ درجه سلسیوس و در زابل به منفی۷٫۳ درجه سلسیوس رسید.

حیدری خاطرنشان کرد: در شبانه روز گذشته کمینه دمای ۱۱ شهر استان به زیر صفر درجه رسید و یخبندان شبانه روی داد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا پایان هفته سرمای هوا و یخبندان شبانه در زاهدان و برخی شهرهای نیمه شمالی استان ادامه دارد.

176 بازدید

اخبار sbmet-panel 12th ژانویه, 2021

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk