طراحی سایت

دیدار مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با معاون استاندار و فرماندار ویژه ایرانشهر

WhatsApp Image 2021-01-05 at 13.49.50

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با معاون استاندار و فرماندار ویژه جدید ایرانشهر دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در این دیدار با تبریک انتصاب علی شعبانی به عنوان معاون استاندار و فرماندار ویژه ایرانشهر اظهار داشت: ایرانشهر مثل  اکثر نقاط استان اقلیمی گرم و خشک دارد که نوسانات دمایی آن هم  در مقیاس روزانه و هم در مقیاس فصلی بسیار بالا است.

وی افزود: به طور کلی اختلاف دمای آستانه های حدی ایرانشهر در بلند مدت بیش از ۵۶ درجه سلسیوس است به نحوی که در فصل گرم سال دما به ۵۰ درجه و در فصل سرد دما به منفی ۶ درجه سلسیوس نیز رسیده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: اگرچه در بلند مدت دماهای پایین زیادی در ایرانشهر ثبت شده است اما دمای های بالا فراوانی بیشتری دارد برای نمونه سال گذشته هیچ روز یخبندانی در ایرانشهر ثبت نشد اما ۱۳۲ روز بیشینه دمای هوای آن به بیش از ۴۰ درجه سلسیوس رسید.

حیدری با بیان اینکه همین گرمای هوا سبب شده تا ایرانشهر جزو شهرهای با تبخیر بالای استان و حتی کشور باشد، اضافه کرد: داده های تاریخچه ای هواشناسی نشان می دهد که سالانه ۴ متر و ۳۹۰ سانتی متر از آب های سطحی ایرانشهر تبخیر می شود.

وی افزود: تبخیر آب های سطحی مهمترین چالش اقلیم استان است که همواره پیامدهای منفی زیادی برای منابع آب و بخش کشاورزی استان دارد.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان ادامه داد: از نظر رطوبت هوا، ایرانشهر در برخی مقاطع زمانی فعالیت مونسون هند، رطوبت های به نسبت بالایی دارد اما در سایر فصول وضعیت رطوبت مانند سایر شهرهای استان است. به طور کلی میانگین بلند مدت رطوبت نسبی هوا در ایرانشهر ۳۱ درصد است.

علی شعبانی، معاون استاندار و فرماندار ویژه ایرانشهر نیز در این جلسه با تاکید بر اهمیت داده های هواشناسی در بهینه سازی و افزایش بیلان کاری فعالیت های اقتصادی، عمرانی و  اجتماعی، گفت: هواشناسی برای همه دستگاه های اجرایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که علاوه بر کاربردهای اجتماعی بسیار آن، در مدیریت بحران های جوی نیز نقش تعیین کننده و نجات بخش دارد.

وی افزود: امید است با وجود هواشناسی پویا و دقیق بتوانیم به مردم شریف استان خدمت کنیم و برنامه های عالی دولت برای توسعه استان را به نحو مطلوب اجرایی کنیم.

128 بازدید

اخبار sbmet-panel 6th ژانویه, 2021

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk