طراحی سایت

دیدار مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با نماینده ولی فقیه در استان

image_2019_12_25-13_12_36_675_XS2

 مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در این دیدار که در محل نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان برگزار شد، اظهار داشت: صحت پیش‌بینی‌های کوتاه مدت هواشناسی ۹۸ درصد است که با وجود امکانات فعلی هواشناسی، این موضوع دستاورد بسیار قابل توجه و مهمی است.

وی با بیان اینکه هواشناسی به لحاظ نیروی انسانی و زیرساخت های تخصصی با محدودیت های زیادی مواجه است، گفت: این محدودیت ها در استان‌های پهناوری مانند سیستان و بلوچستان بیشتر از سایر نواحی کشور است به طوریکه برای رسیدن به استانداردها مطابق طرح جامع هواشناسی باید حداقل بیش از ۶۰ ایستگاه جدید در استان تأسیس شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: برای بهبود عملکرد هواشناسی در استان و واکنش به موقع به پدیده های خردمقیاس هواشناسی، باید حداقل دو رادار هواشناسی در استان راه‌اندازی شود که با اعتبارات کنونی هواشناسی استان نمی‌توان تا ۱۰ سال آینده نیز هزینه‌های این تجهیزات را تأمین کرد.

حیدری خاطرنشان کرد: اگر ۱۵ سال متوالی اعتبارات عمرانی هواشناسی استان به‌صورت کامل تخصیص پیدا کنده و ما هیچ مبلغی از این اعتبار را برای نگهداری سایر تجهیزات و پروژه‌های اداره کل صرف نکنیم، می‌توانیم به حداقل‌های پوشش شبکه رادار هواشناسی دست پیدا کرد. البته این موضوع هم مستلزم این است که تورم صفر درصد باشد.

وی در ادامه به تشریح شرایط اقلیمی استان پرداخت و  افزود: سیستان و بلوچستان با در اختیار داشتن ۱۱ درصد از مساحت کشور ویژگی‌های اقلیمی متفاوتی را در خود جای‌داده است که لحاظ این ویژگی‌ها در برنامه‌های توسعه‌ای امری بدیهی و الزامی است.

۱۵۰ روز دمای دلگان به بیش از ۴۰ درجه رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: برای مثال تفاوت دمایی بیشینه دمای برخی شهرهای استان در یک روز از فصل تابستان، زمستان و یا پاییز بیش از ۳۰ تا ۴۰ درجه است. برای نمونه در سال زراعی گذشته ۱۵۰ روز بیشینه دمای هوای شهر دلگان به ۴۰ درجه و بالاتر از آن رسید که ۸۴ روز آن دما بیشتر از ۴۵ درجه بوده است. این در حالی است که در هیچ روزی دمای هوای چابهار به ۴۰ درجه هم نرسید.

حیدری با بیان اینکه چابهار تنها شهر استان است که در تابستان امسال دمای ۴۰ درجه نداشته است، گفت: قرارگیری در کنار آب‌های آزاد و تأثیر سامانه آب و هوایی مونسان هند بر چابهار سبب شده تا این منطقه یکی از خنک‌ترین بنادر ایران در تابستان‌ها باشد به طوریکه در برخی روزهای تابستان، دمای آن حتی خنک‌تر از برخی بنادر سواحل دریای مازندران است.

وی در بخش دیگری به بارش‌های اخیر اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال زراعی جدید تا پایان پاییز بیش از ۴۵ میلی‌متر باران در استان باریده که نسبت به پاییز سال گذشته ۹۵۰ درصد افزایش یافته است.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان اضافه کرد: سال زراعی گذشته نیز بارش‌های قابل توجهی در استان بارید به طوریکه پس از گذشت پنج سال برای نخستین بار به لحاظ آماری از خشکسالی خارجی شدیم اما واقعیت خشکسالی در استان همچنان ادامه دارد.

حیدری افزود: به طور کلی چهار نوع خشکسالی وجود دارد که مهمترین شاخصه آن‌ها کاهش بارندگی از میزان طبیعی است. این خشکسالی ها رفته‌رفته به تولید محصولات کشاورزی، کاهش میزان آب رودخانه‌های سطحی و سفره‌های آب زیرزمینی و در نهایت به خشکسالی اقتصادی و اجتماعی منجر می شود که پیامدهای اجتماعی فراوانی نظیر کوچ اجباری و گسترش حاشیه نشینی به همراه دارد.

وی حاشیه نشینی های گسترده در زاهدان، چابهار و زابل را یکی از نتایج خشکسالی اقتصادی-اجتماعی برشمرد و توضیح داد: برای جبران کم‌بارشی انباشته استان باید ۱۵ سال متوالی بارندگی‌های استان حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر از نرمال باشد تا فقط کم‌بارشی جبران شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: به‌طورکلی مجموع بارندگی‌های سالانه استان در ۳۰ سال اخیر با روند کاهشی ۲۰ میلی‌متر در هر دهه مواجه بوده است و دمای استان نیز در هر دهه یک درجه سلسیوس گرمتر شده است.

چاره ای جز هماهنگی با تغییر اقلیم وجود ندارد

حیدری تغییر اقلیم را بزرگترین چالش پیش روی استان برشمرد و گفت: برای هماهنگ شدن با این تغییرات باید از پیوست های اقلیمی در طرح های توسعه ای استان استفاده شود چراکه توسعه ای پایدار خواهد بود که بیشتر از ظرفیت های اقلیمی منطقه نباشد.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی محامی امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان به اهمیت هواشناسی اشاره و خواستار ارائه گزارش از مهمترین کاربردهای هواشناسی در افزایش راندمان کاری بخش‌های مختلف جامعه شد.

وی هواشناسی را نهادی پایه توصیف کرد که با تکیه‌بر اطلاعات اقلیمی آن می‌توان به توسعه پایدار منطقه کمک کرد.

دوست‌محمد کلیم معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان نیز در این دیدار با اشاره به آخرین الگوهای پیش‌بینی بلندمدت گفت: پیش‌بینی می‌شود به‌طورکلی میزان بارش‌های فصل زمستان استان در محدوده نرمال تا بیش از نرمال باشد به طوریکه تنها در بهمن‌ماه بارش‌های قسمتی از استان کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد بارش‌های فروردین‌ماه سال آینده استان نیز در محدوده نرمال تا بیش از نرمال باشد، افزود: در صورت تثبیت مدل‌ها بارش‌های سال زراعی جاری در محدوده نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: از ابتدای سال زراعی تا صبح امروز وضعیت دریافت بارش‌ها در تمامی ایستگاه‌های هواشناسی استان بیش از نرمال بوده است.

548 بازدید

اخبار sbmet-panel 25th دسامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk