طراحی سایت

دومین رادیوسوند هواشناسی به خانه برگشت/ بازگشت رادیو سوندها چقدر صرفه اقتصادی دارد؟  

670

در حالی خبر تحویل «رادیو سوند» به وسیله شهروند وظیفه شناس زاهدانی در رسانه های محلی سیستان و بلوچستان و فضای مجازی بازتاب گسترده ای داشت که یک شهروند وظیفه شناس دیگر زاهدانی، رادیوسوند دیگری یافت و آن را به هواشناسی تحویل داد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، حدود یک ماه پیش، شهروند وظیفه‌شناس زاهدانی یک رادیو سوند را پس از آنکه مأموریت ثبت و ارسال داده های هواشناسی از لایه های جوی را انجام داده بود، به هواشناسی تحویل داد.

این خبر بلافاصله در رسانه های محلی منتشر شد و بازتاب گسترده ای داشت به طوریکه علاوه بر خبرگزاری های صدا و سیما، ایرنا، مهر، باشگاه خبرنگاران جوان و…؛ شبکه های اجتماعی نیز آن را بارها بازنشر کردند.

حالا اما با وجود اینکه یک ماه از این موضوع می‌گذرد، یک شهروند وظیفه شناس دیگر در زاهدان رادیو سوند دیگری یافته و به اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان تحویل داده است.

محمود دیانتی رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان در این رابطه گفت: اگر این اقدام پسندیده تبدیل به فرهنگ شود و نیمی از رادیوسوندهای هواشناسی برگردند، می‌توان میلیاردها ریال صرفه جویی از چرخه بازیافت و تعمیر این سنجنده ها به دست آورد.

وی افزود: در ایران ۱۵ ایستگاه جوبالا وجود دارد که در شرایط استاندارد باید روزی ۲ بار وضعیت لایه های جو را پایش کنند اما به دلیل هزینه های بالای این ایستگاه ها، اکنون در اکثر ایستگاه های فعال این عملیات روزی یک‌بار انجام می شود.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: اگر ۵۰ درصد رادیو سوندهای ارسال به جو در ایستگاه زاهدان به وسیله شهروندان وظیفه شناس تحویل هواشناسی شود، سالانه میلیاردها ریال صرفه جویی می شود. حالا اگر همین مقدار رادیو سوند در سایر ایستگاه ها نیز دوباره به هواشناسی برگردد، رقم صرفه جویی چشمگیرتر می شود.

دیانتی گفت: رادیوسوند اخیر را یکی از همکاران علی نورا مدیر نیروگاه خورشیدی سمای زاهدان واقع در روستای «سفیدک دوربن» در فاصله ۱۰ کیلومتری غرب زاهدان یافته است.

وی ادامه داد: رادیو سوند قبلی را یکی از اهالی روستای «دومک» از توابع بخش نصرت آباد واقع در غرب زاهدان در فاصله حدود ۵۵ کیلومتری این شهر یافته بود.

شهناز ناروئی رئیس اداره فنی و مهندسی تجهیزات اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان در باره تأثیر برگشت رادیو سوندهای ارسالی به جوی نیز گفت: جمع آوری رادیوسوندها پس از انجام مأموریت چند مزیت دارد که یکی از آن ها بازگشت سرمایه و حفظ بیت المالی است.

وی با بیان اینکه مزیت دیگر این اتفاق حفاظت از محیط زیست و کاهش آلودگی های زیست محیطی است، افزود: به طور معمول رادیو سوندها تا ارتفاع حدود ۲۰  تا ۳۰ کیلومتری از سطح زمین بالا می روند و در نهایت پس از ترکیدن بالن به زمین می افتند که رهگیری آن ها با توجه  قطع ارتباط گیرنده ایستگاه جو بالا و فرستنده سنجنده غیرممکن می شود.

543 بازدید

اخبار sbmet-panel 24th سپتامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk