طراحی سایت

حضور مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در برنامه زنده تلویزیونی

778

مدیرکل و معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی ناردونه که از شبکه استانی هامون پخش شد، به تشریح خدمات هواشناسی و اهمیت این سازمان پرداختند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در این برنامه با اشاره به دامنه فعالیت های هواشناسی در استان اظهار داشت: هواشناسی علاوه بر خدمات عمومی نظیر صدور پیش بینی های جوی، ارائه وضعیت حاضر شهرها و…، مسئولیت های دیگری هم برعهده دارد.

وی افزود: در مرکز تحقیقات هواشناسی استان مشاوره های اقلیمی برای پروژه های خرد و کلان زیرساختی و طرح های توسعه ای ارائه می شود تا این پروژه ها با نهایت سازگاری با اقلیم استان تهیه و اجرا شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: از طرفی مرکز تحقیقات هواشناسی مسئولیت پایش، تحلیل و بررسی وضعیت جوی و اقلیم استان را در بازه های زمانی کوتاه مدت تا بلند مدت برعهده دارد. این بخش تحلیل یک سامانه بارشی چند روزه تا تحلیل های پارامترهای اقلیمی هفتگی، ماهانه، سالانه و چند دهه را شامل می شود.

حیدری ادامه داد: برای نمونه می توان به آخرین وضعیت خشکسالی استان اشاره کرد. بر اساس شاخص SPEI خشکسالی هواشناسی ۹۹٫۹ درصد مساحت سیستان و بلوچستان با درجات مختلفی از خشکسالی مواجه هستند که بیشترین مساحت درگیر خشکسالی در هفت شهرستان متمرکز است.

وی در بخش دیگری در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است هواشناسی دمای هوا را غیرواقعی اعلام کند؟ زیرا گاهی برخی مردم دماهای اعلامی هواشناسی در تابستان ها را قبول ندارند و معتقدند که این دماها واقعی اعلام نمی شود، گفت: خیر، گاهی برخی افراد دمای جسم را با دمای محیط اشتباه می‌گیرند. هواشناسی دمای محیط استاندارد را اندازه گیری می کند، محیطی که بر اساس استانداردهای جهانی در تمان دنیا یکسان است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: دماسنج های هواشناسی در جعبه چوبی با ارتفاع حدود ۱۸۰ سانتی متری از سطح زمین قرار دارد و دما را در شرایط استاندارد اندازه گیری می کند اما دماسنج های خانگی یا خودرو ها دمای با شرایط غیر استاندارد را اندازه گیری می کنند که هیچ کدام از استانداردهای هواشناسی را پوشش نمی دهد.

حیدری ادامه داد: طبیعی است که دمای آسفالت خیلی بالاتر از دما هوا در ارتفاع ۲ متری، هوایی که نارساناست و انتقال حرارت در آن به کندی صورت می گیرد. سال گذشته بیش از ۱۵۷ روز دمای هوای دلگان به ۴۰ درجه و بیشتر از آن رسید که ۸۴ روز آن دما بیشتر از ۴۵ درجه بود.وی در بخش دیگری با اشاره به آخرین وضعیت بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان، گفت: سیستان و بلوچستان کلکسیونی از ظرفیت های تولید انرژی های نو است، از بادهای مداوم شمال سیستان و بلوچستان گرفته تا تابش بی پایان آفتاب از جمله ظرفیت های تولید برق پاک در استان است.

دوست محمد کلیم معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این برنامه اظهار داشت: هواشناسی سازمانی بدون مرز است که با یک زبان مشترک در تمام دنیا برای حفظ جان و مال مردم از گزند پدیده های مخرب جوی تلاش می کند. وی ادامه داد: بیش از ۷۰ سال از ورود هواشناسی به سیستان و بلوچستان می گذرد که در این مدت گنجینه ارزشمندی از داده های اقلیمی در استان ثبت شده است و امروز در خدمت توسعه این استان قرار دارد.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری به تشریح وضعیت بارش های سامانه اخیر اشاره کرد و گفت: اگرچه بارندگی های قابل توجهی در استان بارید اما هنوز کم بارشی انباشته استان جبران نشده است.

وی ادامه داد: الگوهای پیش بینی فصلی هواشناسی نشان می دهد که بارش های پاییز استان در محدوده نرمال و بیشتر از نرمال است.

528 بازدید

اخبار sbmet-panel 27th اکتبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk