طراحی سایت

حاشیه نشینی های سیستان و بلوچستان از نتایج پدیده های هواشناسی است

photo_2019-10-12_18-30-35

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پدیده های هواشناسی و اقلیم شناسی نظیر خشکسالی و توفان های گردوغباری قابلیت تبدیل به پدیده های اجتماعی نظیر حاشیه نشینی و فقر دارند که مشابه آن را می توان در چابهار، زاهدان و شمال استان دید.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در دیدار با معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بطور کلی از مجموع بلایای جوی شناسایی شده در جهان، حداقل ۱۱ بلای طبیعی در سیستان و بلوچستان روی داده است.

وی با بیان اینکه پدیده های خشکسالی و توفان های گردوخاک جزو مخرب ترین و آزار دهنده ترین پدیده های فعال در استان هستند، افزود: این پدیده ها سهم زیادی در تشدید و گسترش برخی پدیده های اجتماعی نظیر مهاجرت، حاشیه نشینی و فقر داشته است.

 مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: دماهای بالا و وقوع امواج گرمایی مختلف در تابستان ها و بهار از دیگر شرایط جوی سخت در سیستان و بلوچستان است که نیازمند برنامه ریزی برای اتخاذ تدابیر لازم برای تعدیل شرایط سوء این موضوع است.

حیدری تصریح کرد: داده های بلند مدت نشان می دهد که دمای هوای سیستان و بلوچستان در ۳۰ سال اخیر با روند افزایشی به میزان ۰٫۱ درجه سلسیوس در هر سال همراه بوده است به طوریکه در هر دهه دمای هوا یک درجه گرم‌تر شده است.

وی خاطرنشان کرد: همین شرایط برای بارش استان نیز وجود دارد و میانگین بارش استان در ۳۰ سال اخیر با آهنگ کاهشی ۲۰ میلی متر در هر دهه مواجه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تغییرات شرایط جوی در استان شاهدی قوی برای وقوع تغییر اقلیم در استان است، گفت: باید سعی کرد تمامی برنامه های توسعه ای استان را متناسب با تغییر اقلیم و شرایط اقلیمی حاکم بر استان پیش برد.

حیدری در بخش دیگری به بارش های اخیر استان اشاره کرد و افزود: در دو هفته نخست پاییز بارش های کم سابقه ای در استان روی داد به طوریکه در برخی شهرها رکوردهای ماهانه بارش مهرماه شکسته شد.

وی ادامه داد: در همین مدت کوتاه معادل ۱۵ درصد بارش های یک سال زراعی استان دریافت شد و سیستان و بلوچستان به عنوان پربارش ترین استان کشور از ابتدای سال زراعی تا ۱۶ مهرماه جاری شناخته شد.

محمدهادی مرعشی معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان در این دیدار با اشاره به اهمیت هواشناسی در آمایش سرزمین و توسعه گفت: سیستان و بلوچستان یک استان گرم و خشک است که همواره با مشکلات تأمین آب مواجه بوده است.

وی افزود: خوشبختانه سال گذشته بارش های خوبی در استان بارید و قدری از مشکلات تأمین آب را مرتفع کرد. امسال نیز سال زراعی با بارش های مطلوبی آغاز شد که امیدهای ما را افزایش داد.

معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان در بخش دیگری بر اهمیت تأمین اعتبارات در هواشناسی تأکید و عنوان کرد: با توجه به نقش هواشناسی در مدیریت بحران و مدیریت ریسک و فعالیت های شبانه روزی این دستگاه، باید وضعیت اعتباری آن ویژه دیده شود تا در صورت خرابی دستگاه یا تجهیزات، با مشکل مواجه نشویم.

512 بازدید

اخبار sbmet-panel 15th اکتبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk