طراحی سایت

 ثبت ۴۰ روز یخبندان شبانه در دو ماه در زاهدان/ یخبندان دی ماه در ۳۵ سال اخیر بی سابقه است

WhatsApp Image 2021-01-25 at 08.18.40

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای فصل سرد امسال  تا امروز ۴۰ روز یخبندان شبانه در زاهدان روی داده است که انتظار می رود این شرایط حداقل تا  چهار روز آینده نیز ادامه داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محمود دیانتی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیمای استان اظهار داشت: به طور میانگین سالانه ۴۸ روز یخبندان شبانه در زاهدان روی می دهد که پیش بینی می شود امسال تعداد این روزها بیشتر از نرمال باشد.

وی ادامه داد: بیشترین تعداد یخبندان های ماهانه امسال با تعداد ۲۶ روز در دی ماه ثبت شده است. ماهی که حداقل در ۳۵ سال اخیر هیچ گاه تعداد یخبندان های بیشتر از ۲۴ روز را به خود ندیده است. این موضوع سبب شد تا میانگین دمای این ماه به ۴٫۹ درجه سلسیوس که شرایط سردی است، برسد.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: علاوه بر زاهدان، در سایر شهرهای استان نیز امسال دی ماه سردی سپری شده که به گفته جهاد کشاورزی استان خسارت گسترده ای به محصولات کشاورزی به ویژه کشاورزی گرمسیری وارد کرده است.

دیانتی خاطرنشان کرد: در چهار روز آینده علاوه بر زاهدان مناطق نیمه شمالی استان به ویژه خاش، شهرستان های سه گانه سراوان، پنج شهرستان شمال استان  و میرجاوه نیز با یخبندان شبانه و سرمای هوا مواجه خواهند شد.

وی افزود: سایر مناطق استان نیز درگیر سرمای هوا خواهند بود. سرمایی که برای برخی محصولات کشاورزی مخاطره آمیز خواهد بود.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی استان ادامه داد: توصیه می شود برای کاهش اثرات مخرب سرما به بخش های مختلف کشاورزی، از کودهای مناسب جهت کاهش تنش سرمایی استفاده شود و محصولات برداشت شده به مکان های مسقف منتقل شود.

دیانتی ادامه داد: برای سالن های پرورش قارچ و گلخانه ها توصیه می شود سوخت مورد نیاز برای وسایل گرمایشی تهیه شود و دما و رطوبت محیطی نیز متناسب با نوع محصول تنظیم شود.

وی خاطرنشان کرد: برای مرغداری ها و دامداری ها نیز علاوه بر ذخیره سوخت و تنظیم دما، توصیه می شود با توجه به یخ زدگی آب، آب آشامیدنی مورد نیاز روزانه دام تأمین شود. همچنین خوراک پر انرژی در شرایط سرمای هوا برای دام ها تا زمان پایان این شرایط تامین گردد.

این مسئول گفت: با توجه به یخ زدگی استخرهای پرورش ماهی، توصیه می شود یخ های استخر برای هوادهی به ماهی ها در طول روز شکسته شود.

دیانتی تأکید کرد: صعود به ارتفاعات به ویژه کوه تفتان در هفته پیش رو به هیچ وجه توصیه نمی شود.

131 بازدید

اخبار sbmet-panel 25th ژانویه, 2021

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk