طراحی سایت

توسعه زیرساخت‌های هواشناسی و بهبود مدیریت بحران‌های جوی

image_2020_9_20-14_4_33_598_Ac2 (1)

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تقویت شبکه دیدبانی و توسعه زیرساخت‌های هواشناسی کمک زیادی به تقویت صحت پیش بینی‌های جوی می‌کند و آمادگی مردم و ستاد مدیریت بحران را برای مقابله با مخاطرات جوی به دنبال خواهد داشت.

 به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در حاشیه بازدید رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان از واحدهای عملیاتی هواشناسی استان در فرودگاه بین‌المللی زاهدان اظهار داشت: در حال حاضر دو ایستگاه پایش گردوغبار استان به دلیل خرابی دستگاه و مشکلات مالی غیر فعال شده است.

وی ادامه داد: با توجه به فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه و شرایط اقلیمی استان حداقل ۲۰ ایستگاه جدید سنجش گردوغبار برای استان نیاز است تا صرفاً به حداقل‌های پایش گردوغبار دست یابیم.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: مشکلات زیرساختی هواشناسی در استان جدی است و به رغم اینکه هم اکنون ۱۲ ایستگاه سینوپتیک هواشناسی و یک ایستگاه جو بالا در استان فعال است، برای رسیدن به استانداردها باید بیش از ۶۰ ایستگاه جدید تأسیس کنیم.

حیدری خاطرنشان کرد: تنها ارتفاعات برفگیر استان یعنی تفتان فاقد ایستگاه هواشناسی است و ما هیچ اطلاعات جامعی از وضعیت پارامترهای اقلیمی این منطقه و سابقه بارش های برف آن در دست نداریم.

وی توضیح داد: علاوه بر این‌ها باید تعداد ایستگاه‌های جو بالای استان که وظیفه پایش پارامترهای هواشناسی در لایه‌های جو را برعهده دارد از یک ایستگاه به ۳ ایستگاه افزایش یابد و حداقل دو رادار هواشناسی در جنوب و شمال استان راه‌اندازی شود.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: تقویت شبکه دیدبانی و توسعه زیرساخت‌های هواشناسی کمک زیادی به تقویت صحت پیش‌بینی‌های جوی می کند و آمادگی مردم و ستاد مدیریت بحران را برای مقابله با مخاطرات جوی بیشتر می کند.

حیدری اضافه کرد: با توجه به تغییرات جدید در تقسیمات کشوری و الحاق سه شهرستان جدید در استان بهتر است برای انجام فعالیت‌های زیربنایی و توسعه این شهرستان‌ها از همین حالا اقدام به تاسیس ایستگاه هواشناسی کرد تا با ثبت ویژگی‌های اقلیمی آن‌ها، توسعه‌ای پایدار انجام شود.

وی توضیح داد: با توجه به کمبودهای زیرساختی هواشناسی استان، هنوز اقلیم استان به صورت کامل شناخته نشده است که شناخت اقلیم نیازمند اقدام جهادی برای گسترش شبکه پایش هواشناسی است.

205 بازدید

اخبار sbmet-panel 22nd سپتامبر, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk