طراحی سایت

تأکید معاون استاندار سیستان و بلوچستان بر توسعه زیرساخت‌های هواشناسی استان

image_2020_5_12-12_10_26_639_YqN

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان  گفت: با توجه به وسعت بالای سیستان و بلوچستان و عقب افتادگی های تاریخی استان لازم است زیرساخت های هواشناسی توسعه یابد و اطلاعات اقلیمی نقاط مختلف استان ثبت و ضبط شود.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، منصور بیجار در جریان دیدار مدیرکل هواشناسی استان با وی که در محل معاونت عمرانی استانداری برگزار شد، اظهار داشت: هر چه زیرساخت های هواشناسی توسعه یابد و ما به داده های بیشتری از وضعیت اقلیم استان دسترسی داشته باشیم، تحلیل های بهتر و توسعه ای پایدارتر خواهیم داشت.

وی ادامه داد: با وجود اینکه به لحاظ منابع اعتباری محدودیت ها زیاد است اما سعی می شود برای توسعه هواشناسی از محل منابع استانی تخصیص های مناسبی پرداخت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان در بخش دیگری با اشاره به بادخیز بودن استان و تأثیر پدیده های خاکدار در فصل گرم سال گفت: شهرستان های دشتیاری در جنوب استان و دلگان در غرب استان جزو مناطق پر گردوغبار استان هستند که به دلیل نبود ایستگاه هواشناسی اطلاعات ثبت شده ای در این زمینه وجود ندارد که باید فعال سازی ایستگاه های این مناطق در دستور کار هواشناسی قرار گیرد.

بیجار تصریح کرد: بررسی وضعیت اختلاف دمای گرمترین نقطه با سردترین نقطه استان و اختلاف ارتفاع موجود در جنوب، مرکز و شمال استان گویای تفاوت های عمیق طبیعی و محیطی در استان و به تبع آن تفاوت های اقلیمی است که تنوع مخاطرات طبیعی در آن زیاد است.

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این دیدار با اشاره به محدودیت های اعتباری این اداره کل گفت: هم اکنون دستگاه سنجش غبار اداره هواشناسی زابل به دلیل خراب شدن و نیاز به تعویض قطعه از کار افتاده است که این موضوع ما را با مشکل مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه هزینه قطعه خراب شده بیش از ۱۵۰ میلیون تومان است، افزود: این اتفاق در شرایطی افتاده که تا چند روز آینده وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان آغاز می شود و ما دیگر نمی توانیم اطلاعات غلظت غبار را ثبت کنیم. این موضوع یک چالش بزرگ برای هواشناسی محسوب می شود چرا گپ آماری پیش آمده غیر قابل جبران خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این مشکل سال گذشته برای دستگاه سنجش گردوغبار زاهدان نیز رخ داد و دستگاه به دلیل خرابی قطعه غیر فعال شد که به دلیل عدم تخصیص اعتبار همچنان دستگاه غیر فعال است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: سال گذشته ۲۲۴ روز سرعت وزش باد در زابل ۵۴ کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن بوده که بسیاری از این روزها به جهت خیزش گردوخاک، شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر کاهش یافته و شرایط کیفی هوا در حالت ناسالم قرار داشته است.

حیدری اضافه کرد: دستگاه سنجش گردوغبار نه تنها برای زابل بلکه برای بسیاری از شهرهای استان ضروی است چراکه سیستان و بلوچستان ذاتاً یک استان بادخیز بوده و همواره با پدیده های خاکداری زیادی درگیر است.

293 بازدید

اخبار sbmet-panel 14th می, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk