طراحی سایت

بی سابقه بودن بارش های مهرماه سیستان و بلوچستان در ۲۰ سال اخیر

2430399

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مهرماه جزو کم بارش ترین ماه های استان است، گفت: بارش های ۹ روز نخست پاییز در برخی نقاط استان در ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: بارش های همرفتی پاییز عصر دیروز و دیشب نیز در استان ادامه داشت و برای نخستین بار به نیمه شمالی استان نیز نفوذ کرد و بارش هایی از خاش و زاهدان گزارش شد.

وی ادامه داد: بیشینه بارش های شبانه روز گذشته با میزان ۴۴٫۶ میلی متر از شهر مهرستان گزارش شد که این میزان بارندگی در این موقع از سال در ۱۶ سال اخیر بی سابقه بوده است. این بارش شدید با چاشنی تگرگ و تندباد لحظه ای نیز همراه بود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در روستای «سیب و سولان» شهرستان سیب سوران نیز رکورد بارش های مهرماه شکسته شد و برای نخستین بار در ۱۶ سال اخیر در این موقع از سال ۲۳ میلی متر باران بارید.

حیدری ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته از ایستگاه های «دهک» در سراوان ۱۵، «سیرکان، پیرآباد و سوران» در جنوب شرق استان ۱۰ و شهر خاش ۵٫۲ میلی متر باران ثبت شده است. حجم بارش های این موقع از سال در خاش نیز طی ۲۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.
وی با بیان اینکه بارندگی های فصل پاییز و به ویژه ماه مهرماه سهم قابل توجهی در تأمین بارش سال آبی استان ندارد، گفت: بارندگی های این ماه در استان از بی نظمی بسیار بالایی برخوردار است به طوریکه در طول ۵۷ سال اخیر تنها ۱۴ بار در مهرماه زاهدان باران باریده که تنها بارش سه سال آن میزان بارش ها بیش از ۱۰ میلی متر بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در زابل نیز طی ۳۰ سال اخیر تنها چهار بار در مهرماه بارندگی گزارش شده که بیشترین بارش آن سه میلی متر بوده است.

حیدری به ادامه فعالیت موج دوم سامانه بارشی در استان اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی انتظار می رود همچنان تا اوایل هفته آینده سامانه در استان فعال باشد.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود امروز نیز وقوع ناپایداری ها در زاهدان ادامه یابد، گفت: بعدازظهر دیروز با تشدید جریانات همرفتی در زاهدان و شکل گیری ابرهای کمولونیمبوس، تندباد لحظه ای، رعد و برق و رگبار پراکنده باران رخ داد اما میزان بارندگی قابل توجه نبود.

637 بازدید

اخبار sbmet-panel 2nd اکتبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk