طراحی سایت

بررسی ابعاد سیل سیستان و بلوچستان در برنامه زنده تلویزیونی «خان هشتم»      

1064.png

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در برنامه زنده تلویزیونی «خان هشتم» گفت: در بارندگی هایی که منجر به سیل شد رکورد بلند مدت بارش در ۱۰ ایستگاه بارانسنجی استان شکسته شد و حدود ۱۵ ایستگاه هواشناسی به اندازه یک سال و بعضا بیش از یک سال بارندگی کل استان را در ۴۸ ساعت دریافت کردند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، ابعاد مختلف سیل جنوب شرق در برنامه زنده تلویزیونی «خان هشتم» با حضور مدیرکل و معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی استان بررسی شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این برنامه اظهار داشت: سامانه بارشی که منجر به سیل شد ابعاد گسترده ای داشت. نخست دامنه تأثیر وسیع این سامانه بود که همه ۲۰ شهرستان استان را فرا گرفت و منجر به بارندگی در ۱۵۵ ایستگاه بارانسنجی و هواشناسی شد.

محسن حیدری افزود: «شدت بارش» ویژگی دوم این سامانه بود که منجر به شکسته شدن رکورد بارندگی ها در حداقل ۱۰ ایستگاه بارانسنجی استان شد و در «فنوج و دستگرد» معادل ۲ سال بارندگی استان باران بارید.

وی ادامه داد: در طول فعالیت این سامانه ۵۵ درصد بارش های یک سال زراعی در دو روز دریافت شد و برای نخستین بار در چند سال اخیر ۱۰۰ درصد بارندگی های سالانه استان در چهار ماه نخست سال زراعی دریافت شد.

این مسئول ادامه داد:  حجم آب حاصل از این بارندگی بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب برآورد می شود که این حجم آب در هیچ جای دیگری هم قابل کنترل نبود. در واقع این مقدار آب حتی یک میلیارد مترمکعب بیشتر از حجم آب بخش داخلی تالاب هامون در بهترین حالت بوده است.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این برنامه تلویزیونی با اشاره به پیش بینی دقیق و به موقع هواشناسی گفت: به طور کلی بر اساس ارزیابی ها دقت پیش بینی های کوتاه مدت هواشناسی ۹۸ درصد است که جریان سیل اخیر نیز این اتفاق افتاد و پیش بینی های مکانی، زمانی و میزان بارندگی ها دقیق و به موقع اطلاع رسانی شد.

دوست محمد کلیم ادامه داد: سیل وقتی رخ می دهد که حجم زیاد بارندگی در زمان کوتاهی ببارد. در سیل اخیر نیز این موضوع برای مناطق نیمه جنوبی استان رخ داد و بارش های سنگین و فوق سنگین در مدت کوتاه بارید و سیل گسترده ای شکل گرفت.

وی ادامه داد: در زاهدان نیز بارش ها قابل توجه بود اما به دلیل اینکه بارش های ۶۰ میلی متری این شهر به صورت پیوسته و طی دو روز دریافت شد، سیلابی شدن خیابان ها خیلی زیاد نبود و روان آب ها به خوبی به خارج از شهر هدایت شد.

معاون توسعه مدیریت و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری در پاسخ به ورود موج سرمایی به استان گفت: روند کاهش دما از روز یکشنبه در استان آغاز شده است اما این روند کاهشی خیلی زیاد نیست و جای نگرانی ندارد.

425 بازدید

اخبار sbmet-panel 28th ژانویه, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk