طراحی سایت

بازدید مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از محل ورود سیلاب افغانستان به ایران

بازدید از تالاب

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از آخرین وضعیت ورود سیلاب رودخانه مشترک هیرمند در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در حاشیه این بازدید اظهار داشت: سیلاب در حال ورود به کشور ناشی از بارش های سنگین بهاره در حوضه آبریز این رودخانه است که تنها میزان بارش یک ایستگاه از این حوضه طی ۱۷ روز نخست فروردین  بیش از ۳۶۰ میلی متر بوده است.

وی افزود: هواشناسی از اواخر سال گذشته تا امروز چندین اطلاعیه و اخطاریه برون مرزی در رابطه با وقوع بارش های سنگین در حوضه آبریز هیرمند صادر کرده است که در پی آن مسئولان اجرایی استان اقدامات مدیریتی در این زمینه را از همان سال گذشته آغاز کردند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سیلاب افغانستان امسال به خوبی مدیریت شد، افزود: حجم سیلاب بقدری بود که اگر مدیریت قوی مجموعه استانداری و ستاد مدیریت بحران نبود، به برخی روستاها و تأسیسات زیربنایی شمال استان خسارت های زیادی وارد می شد.

حیدری ادامه داد: لایروبی برخی رودخانه های محلی  و کنترل آب چاه نیمه ها سبب شد تا این سیلاب شدید به خوبی مدیریت شود و بدون خسارت مالی یا هدر رفت آب به تالاب های هامون هدایت شود.

وی ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا چهار روز آینده به تناوب بارش های سنگین در حوضه آبریز هیرمند ادامه دارد که نتیجه آن افزایش میزان سیلاب ورودی از این رودخانه است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه از تالاب هامون هیرمند و روند آبگیری آن نیز بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، تالاب بین المللی هامون از سه تالاب هامون «پوزک»، «صابوری» و «هیرمند» تشکیل شده است که بین ایران و افغانستان مشترک است.

484 بازدید

اخبار sbmet-panel 15th آوریل, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk