طراحی سایت

امضای تفاهمنامه همکاری بین هواشناسی سیستان و بلوچستان و مرکز تحقیقات کشاورزی

924

اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سیستان یک تفاهمنامه همکاری برای حل مشکلات و توسعه منطقه سیستان در زمینه‌های کشاورزی و هواشناسی امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در این جلسه با اشاره به سابقه ثبت پارامترهای اقلیمی در استان اظهار داشت:  افتخار سازمان هواشناسی این است که بیش از نیم قرن است که هوای ایران را پایش می کند و اکنون اطلاعات با ارزشی از چهره اقلیمی کشور دارد.

وی با بیان اینکه این اطلاعات سهم زیادی در توسعه پایدار منطقه دارد، افزود: اختلاف دمای گرمترین و سرد ترین نقطه استان بیش از ۷۴ درجه سلسیوس است که خود گویای تفاوت های آشکار اقلیمی در نقاط مختلف استان است بنابراین نمی توان تمام استان را با یک پیوست اقلیمی دید و برای آن برنامه ریزی کرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد:  سیستان و بلوچستان یک اقلیم چهار فصل دارد که حتی طول مدت فصول مختلف در آن متفاوت است برای نمونه مدت تابستان ها در برخی نقاط استان طولانی تر و در برخی نقاط کوتاه تر است.

حیدری در بخش دیگری به اشتغال بخش زیادی از مردم استان در صنعت کشاورزی اشاره کرد و گفت: با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی در تولید محصولات کشاورزی، دامپروری و شیلاتی و سایر بخش های گسترده کشاورزی می توان به افزایش راندمان تولید کمک کرد.

وی پدیده های خاکدار را مهمترین چالش اقلیمی پس از خشکسالی در شمال استان برشمرد و افزود: در ۱۰ سال اخیر شهرهای زهک و زابل  پرگردوغبار ترین شهرهای کشور از لحاظ وقوع پدیده های خاکدار کاهنده دید افقی به زیر ۱۰۰۰ متر بوده اند.

در بخش دیگری محمدرضا ناروئی راد رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سیستان به اهمیت داده های هواشناسی در علم کشاورزی اشاره و گزارشی از مهمترین فعالیت های این مرکز ارائه کرد.

وی افزود: برای همین منظور بر آن شدیم تا با همکاری مشترک با اداره کل هواشناسی استان بستری مناسب برای توسعه‌ی منطقه سیستان در زمینه‌های مختلف، به ویژه موضوع کشاورزی و آب‌وهوا ایجاد کنیم.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان، تبادل اطلاعات علمی و پژوهشی،  تهیه و اجرای طرح های پژوهشی و مطالعاتی،  برگزاری دوره‌های آموزشی،  تبادل نرم افزارهای تخصصی و عمومی و استفاده امانی از ابزار، وسایل و امکانات کاری، آزمایشگاهی، پژوهشی و آموزشی از جمله بخش های این تفاهمنامه همکاری است.

همچنین تشکیل جلسات مشترک برای تعیین نیازها و اولویت های بخش کشاورزی استان، همکاری در برگزاری کارگاه های آموزشی، همایش های منطقه ای و ملی،  نظارت بر طرح های مطالعاتی و  برگزاری سخنرانی های علمی با استفاده از امکانات طرفین نیز  از بخش های دیگر این تفاهمنامه همکاری است.

575 بازدید

اخبار sbmet-panel 16th دسامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk