طراحی سایت

امروز پنجاه و هشتمین روز متوالی که هوای زابل آلوده است

2140822

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: امروز پنجاه و هشتمین روز متوالی است که هوای زابل به سبب خیزش گردوخاک ناشی از وزش بادهای ۱۲۰ روزه آلوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن حیدری اظهار داشت: از روز نخست تیر ماه که وزش باد شدید با سرعت ۷۹ کیلومتر بر ساعت زابل را درنورید و دید افقی را در محدوده فرودگاه زابل به ۶۰۰۰ متر کاهش داد، تا امروز وزش بادهای ۱۲۰ روزه موجب افزایش غلظت ذرات معلق در هوای این شهر شده است.

وی افزود: در شبانه روز گذشته بیشینه سرعت وزش باد در زابل برای چندمین بار در هفته اخیر به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت  رسید و گردوغبار حاصل غلظت ذرات معلق در این شهر را به ۲۳۳۲ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۵ برابر حد مجاز رساند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در ۵۰ روز اخیر حداقل ۱۰ روز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده و وضعیت کیفی هوا را در شرایط خطرناک قرار داده است.

حیدری خاطرنشان کرد: در این مدت بیشینه غلظت ذرات معلق با اندازه ۱۰ میکرون در هوای زابل به ۵۹۱۳ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۳۹ برابر حد مجاز نیز رسیده است.

وی ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های عددی انتظار می رود وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه همچنان تا پنجشنبه پیش رو در شهرهای شمالی استان ادامه داشته باشد.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: وزش این بادها سبب خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در پنج شهرستان شمالی و با شدت کمتر در نوار شرقی و مرز غربی استان می شود.

حیدری ادامه داد: وزش بادهای ۱۲۰ روزه یکی از ویژگی های اقلیمی شمال سیستان و بلوچستان است که هر سال از اواخر اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا مهر ماه ادامه می یابد.

641 بازدید

اخبار sbmet-panel 18th آگوست, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk