طراحی سایت

افزایش ۷۹ درصدی بارش های سیستان و بلوچستان نسبت به شرایط نرمال

photo_2020-04-19_11-53-37

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: میانگین بارش استان از ابتدای سال زراعی تا امروز  ۱۷۰ میلی متر بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۹٫۴ درصد و نسبت به شرایط نرمال بارندگی در این بازه زمانی ۷۶ درصد افزایش یافته است.
به گزارش روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان، اله بخش ریگی در مصاحبه با صدا و سیمای استان اظهار داشت: فعالیت سامانه بارشی اخیر سبب شد تا مجموع بارش استان از ابتدای مهرماه تا کنون به ۱۷۰ میلی متر برسد، مقداری که در ۱۲ سال اخیر بی سابقه است.
وی ادامه داد: آخرین باری که میانگین بارش استان به بیش از ۱۷۰ میلی متر رسیده است، سال زراعی۸۶-۱۳۸۵ بوده است که مجموع بارش استان به ۲۰۱٫۶ میلی متر رسید.
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بزمان در غرب و راسک در جنوب شرق استان به ترتیب با ۲۳۲ و ۲۲۳ میلی متر پر بارش ترین شهرهای استان از ابتدای سال زراعی تا پایان اسفند بوده اند.
ریگی افزود: در این بین زابل با ۵۵ میلی متر کم بارش ترین  شهر استان در نیمه نخست سال زراعی را بوده است.
وی خاطرنشان کرد: بارش های سال زراعی جاری سبب شده تا شاخص خشکسالی یک ساله هواشناسی استان موسوم به SPEI از وضعیت ۱۰۰ درصد خشکسالی خارج شود به طوریکه هم اکنون ۵۸٫۶ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی است.
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: بررسی دوره ۱۰ ساله خشکسالی هواشناسی نیز نشان می دهد که ۹۶ درصد مساحت با درجات مختلف خشکسالی مواجه است.
ریگی اضافه کرد: یکی دو سال بارش بیشتر از نرمال نمی تواند کم بارشی انباشته و خشکسالی های چند سال اخیر را جبران کند چراکه خشکسالی های اخیر بیلان طبیعی چرخه آب استان را به طور کلی نغییر داده و سطح آب های زیرزمینی در بسیاری از مناطق استان به شدت کاهش یافته است.
وی افزود: برای اینکه شرایط بارش استان به حد نرمال بازگردد باید حداقل ۱۴ تا ۱۵ سال میانگین بارش استان حدود ۱۵ درصد بیشتر از نرمال باشد.

380 بازدید

اخبار sbmet-panel 20th آوریل, 2020

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk