طراحی سایت

افزایش ۲۷۰۰ درصدی بارش های سیستان و بلوچستان/ پرباران ترین استان کشور کجاست؟

741

رئیس گروه تحقیقات هواشناس سیستان و بلوچستان گفت: میزان بارش های استان از ابتدای سال زراعی تا کنون نسبت به مدت مشابه در بلندمدت حدود ۲۷۰۰ درصد افزایش یافته است.

اله بخش ریگی در گفت و گو با روابط عمومی هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بارش های سامانه اخیر سبب شد تا سیستان و بلوچستان از ابتدای سال زراعی تا ۱۶ مهرماه با میانگین دریافت ۱۷ میلی متر باران، پربارش ترین استان کشور شود.

وی افزود: میزان این بارش ها نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۶۶۵ درصد و نسبت به مدت مشابه در بلند مدت حدود ۲۷۰۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: میزان بارندگی استان در این مدت حتی از پربارش ترین استان های کشور نظیر گیلان و مازندران نیز بیشتر بوده به طوریکه از ابتدا تا ۱۶ مهرماه مجموع بارش های دریافتی استان گیلان ۱۵٫۵ میلی متر بوده است.

ریگی ادامه داد: پیشتازی سیستان و بلوچستان در بارش های این موقع از سال در حالی است که میانگین بارش های امسال در گیلان نسبت به بلند مدت با کاهش ۷۸ درصدی مواجه بوده است.  

وی در بخش دیگری به فعالیت سامانه بارشی اخیر در استان اشاره و تصریح کرد: در سامانه بارشی اخیر از حدود ۱۱۰ ایستگاه بارانسنجی و هواشناسی استان گزارش بارندگی دریافت شده که بیشترین بارش با میزان ۱۲۵ میلی متر در روستای «مچان» از توابع شهرستان «سرباز» ثبت شده است.

این مسئول با بیان اینکه سال زراعی جدید برای استان کم بارانی مانند سیستان و بلوچستان رؤیایی شروع شده است، گفت: در چند روز متوالی شهرهای سیستان و بلوچستان به عنوان پربارش ترین شهرهای کشور معرفی شدند و  تا امروز حدود ۱۵ درصد از بارش های یک سال زراعی استان تأمین شده است.

ریگی خاطرنشان کرد: در جریان بارش های اخیر چندین رکورد بلند مدت بارش در ماه مهرماه استان شکسته شد و در برخی نقاط پس از چند دهه، در مهرماه باران بارید.

رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برای نمونه پس از ۲۰ سال هوای چابهار در مهرماه بارانی شد. البته مهرماه یکی از کم بارش ترین ماه های سال در استان است که در برخی نواحی نظیر چابهار در حدود ۴۰ سال اخیر تنها ۲ بار طی این ماه باران باریده است.

وی با بیان اینکه در خاش رکورد ۳۳ ساله بارش های مهرماه شکسته شد، افزود: در حالی میانگین بلندمدت بارندگی های مهرماه در خاش ۱٫۱ میلی متر است که طی چند روز اخیر بیش از ۲۴ برابر میانگین بلندمدت این شهر باران بارید و رکورد ۳۳ ساله بارش این شهر شکسته شد.

941 بازدید

اخبار sbmet-panel 10th اکتبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk