طراحی سایت

ادامه صدرنشینی خاکدارترین استان کشور با وجود کاهش ۵۷ درصدی روزهای توفانی

image_2019_6_17-13_56_10_26_7nM

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: باوجود اینکه روزهای توفانی در کانون وزش بادهای ۱۲۰ روزه در مرداد امسال ۵۷ درصد کاهش یافته است، اما سیستان و بلوچستان همچنان پرگردوغبارترین استان کشور است.
محسن حیدری اظهار داشت: بررسی های ما نشان می دهد که مرداد امسال حداقل نیمی از کشور شاهد وقوع پدیده های خاکداری بود که شعاع دید افقی را به ۵۰۰۰ متر و کمتر از آن کاهش داد.
وی افزود: در این ماه علاوه بر استان ها پرگردوغبار کشور نظیر سیستان و بلوچستان، کرمان و خوزستان، غبار سر از استان های پرباران و مرطوب کشور نیز در آورده و در استان گیلان نیز مشاهده شد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان توضیح داد: اگرچه پدیده غبار در برخی شهرهای شمال کشور گزارش شده است، اما میزان تکرار این پدیده نسبت به سیستان و بلوچستان بسیار ناچیز بوده است. بطوریکه در مرداد ماه در برخی شهرهای استان ما بیش از ۱۸ روز پدیده خاکدار گزارش شده که شعاع دید افقی را به ۵۰۰۰ متر و کمتر از آن کاهش داده است.
حیدری تصریح کرد: در این ماه در کانون وزش بادهای ۱۲۰ روزه یعنی زابل ۲۸ روز پدیده باد و گردوخاک یا توفان گردوخاک گزارش شده است که در برخی روزها میزان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به بیش از ۳۸۰۰ میکروگرم بر متر مکعب یعنی ۲۵ برابر حد مجاز، رسانده است.
وی اضافه کرد: البته پدیده های خاکدار امسال در زابل نسبت به سال گذشته از شدت کمتری برخوردار بوده است به طوریکه تعداد روزهای توفانی در این شهر نسبت به پارسال ۵۷ درصد و روزهای با دید افقی ۵۰۰۰ متر و کمتر ۴۵ درصد کاهش یافته است.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادمه داد: به نظر می رسد آبگیری بخش هایی از تالاب هامون سهم زیادی در کاهش شدت پدیده های خاکدار شمال استان داشته است اما با توجه به خشک ماندن سایر بخش های تالاب، این مناطق کانون های اصلی خیزش گردوغبار منطقه محسوب می شوند.
حیدری گفت: در حال حاضر پدیده‌های خاک‌دار نظیر باد و گردوخاک، توفان گردوخاک و… پرتکرارترین پدیده‌های مخاطره‌آمیز جوی استان هستند که استان را در نیمی از سال تحت تأثیر قرار می‌دهند.

دکتر مفیدی از دانشگاه فرودسی مشهد در مقاله ای، مدت زمان تداوم وزش این بادها را ۱۶۵ روز برآورده کرده است.

عابدی با بیان اینکه خشکسالی های اخیر بر شدت و مدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان افزوده است، ادامه داد: بر اساس نتایج این پژوهشگر از دوم می (۱۲ اردیبهشت) هر سال، سرعت متوسط وزش بادهای زابل از ۶٫۶ نات (۱۲٫۵ کیلومتر بر ساعت)با جهشی معنادار به ۲۲ نات (۴۱ کیلومتر بر ساعت)می رسد که نقطه آغاز وزش بادهای ۱۲۰ روزه محسوب می شود. در ادامه فصل گرم سال بر شدت وزش این بادهای افزوده شده و تا ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) ادامه می یابد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر وزش بادهای ۱۲۰ روزه، شمال استان با متوسط ۳۲۰۰ ساعت آفتابی در سال ظرفیت استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق را نیز دارد.

رئیس اداره هواشناسی زابل تصریح کرد: علاوه بر ویژگی های اقلیمی و محیطی شمال استان برای تولید انرژی پاک، همسایگی با کشورهای نیازمند به برق مانند افغانستان و پاکستان نیز سبب شده تا این منطقه جاذبه ای قوی برای سرمایه گذاران بخش انرژی محسوب شود.

512 بازدید

اخبار sbmet-panel 14th سپتامبر, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk