طراحی سایت

آیا وزش بادهای ۱۲۰ روزه امسال شدید تر از گذشته است؟

باد2 نهایی

در حالی بادهای ۱۲۰ روزه در روزهای اخیر خبرساز شده است که داده های بلندمدت هواشناسی زابل نشان می دهد که وزش این بادها اتفاق جدید در اقلیم این منطقه نیست بلکه در سال های اخیر شدت و سرعت وزش این بادها به تناسب بیشتر از امسال بوده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، درست پنج روز پیش بیشینه سرعت وزش بادهای موسوم به ۱۲۰ روزه در زابل به مرز ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت رسید و گمانه زنی هایی از اینکه این باد در سال های اخیر کم سابقه بوده است را ایجاد کرد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اما با رد این موضوع به روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی داده های بلندمدت ایستگاه هواشناسی زابل نشان می دهد که بادهای ۱۲۰ روزه در سال های گذشته ده ها کیلومتربرساعت بیشتر از این نیز بوده است.
محسن حیدری افزود: سال گذشته بیشینه سرعت باد در شمال استان به بیش از ۱۲۲ کیلومتر بر ساعت رسید. یا اینکه در خرداد سال ۱۳۶۳ یعنی بازه فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه بیشینه سرعت باد در این شهر به ۱۵۸ کیلومتر بر ساعت رسیده است.
وی ادامه داد: بررسی بیشتر اطلاعات بادهای شمال سیستان و بلوچستان نشان می دهد که در ۵۵ سال اخیر حداقل ۲۶ بار بیشینه سرعت باد به بیش از ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت رسیده که ۱۲ بار آن سرعت باد ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن بوده است.
این مسئول خاطرنشان کرد: اگرچه وزش بادهای شدید مخاطرات زیادی برای زندگی مردم و فعالیت های کشاورزی این منطقه دارد اما به طور کلی وزش بادهای ۱۲۰ روزه در فصل گرم سال سبب تعدیل نسبی دمای هوای این منطقه می شود.

حیدری گفت: درست هشت روز پیش یعنی ۱۵ مرداد و قبل از شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه دمای هوای زابل و هیرمند به ۵۰ درجه سلسیوس رسید و شرایط زندگی برای مردم را به شدت دشوار کرد اما با شدت گرفتن جریانات شمالی دمای این منطقه ظرف ۲۴ ساعت هفت درجه کاهش یافت.
وی با بیان اینکه کاهش دمای هوا یکی از مزیت های بادهای ۱۲۰ روزه است، افزود: استفاده از ظرفیت تولید انرژی های پاک ویژگی مهم دیگر بادهای شمال سیستان و بلوچستان است که بسیار از کشورهای دنیا آرزوی داشتن آن را دارند.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: سال گذشته در زابل ۳۲۸ روز همراه با وزش باد با ۲۵ کیلومتر بر ساعت بوده که ۲۲۰ روز آن سرعت باد ۵۴ کیلومتر بر ساعت و بیشتر از آن بوده است.
حیدری با بیان اینکه پیشینیان ما در قرن های خیلی دور از ظرفیت های بادهای ۱۲۰ روزه در بهبود راندمان فعالیت های اقتصادی بهره می بردند، افزود: علاوه بر ساخت آسیاب های بادی، چندهزار سال قبل از آن در شهر سوخته از باد استفاده می شده است.
وی تصریح کرد: یافته های باستان شناسان در «تپه دشت» شهر سوخته نشان می دهد که سفالگرانی که هزاران سال پیش در این منطقه فعالیت می کردند کوره های سفال پزی خود را با هدف استفاده بهینه از انرژی باد در محدوده بادخیز می ساختند.

728 بازدید

اخبار sbmet-panel 14th آگوست, 2019

طراحی سایت توسط فراکارانت

Help-Desk